Нацбанк, з 21 травня, скасував обмеження курсу на продаж іноземної валюти. Це сталося у відповідь на подорожчання долара, що підігріває ажіотажні настрої у суспільстві. «Апостроф» з’ясовував, що відбувається із валютою.

Геть обмеження

Нацбанк України у п’ятницю, 20 травня, ухвалив важливі оновлення щодо роботи валютного ринку. Серед іншого регулятор скасував обмеження на встановлення курсу валют, за яким уповноважені установи можуть продавати її клієнтам, а банки списувати з рахунків у гривні при розрахунках за кордоном.

Раніше курс долара на час дії воєнного стану було заморожено на рівні 29,25 грн із можливістю націнки у розмірі 10% від офіційного курсу. Так, у державному «Ощадбанку» курс купівлі долара станом на 20 травня становив 31,5 гривні, продажу – 32,18 гривні. Курс євро, відповідно, — 33 гривні та 33,84 гривні.

У «ПриватБанку», також державній фінустанові, яка ж до цього є і найбільшою в Україні, актуальні курси валют на 20 травня виглядали наступним чином:

За такими курсами проводяться безготівкові розрахунки, наприклад, конвертація з гривні в євро або іншу іноземну валюту.

«Національний банк концентрував свої зусилля на тому, щоб валютою був забезпечений критичний імпорт (список груп товарів, які відносяться до нього, за останні місяці зріс у декілька разів), а також розрахунки за картами. Завдяки цьому вітчизняні підприємства мають можливість закуповувати за кордоном товари, необхідні для функціонування економіки, а громадяни України, які були вимушені виїхати за кордон, — розраховуватися за товари і послуги за допомогою своїх банківських карток», — розповів у коментарі «Апострофу» фінансовий аналітик Василь Невмержицький.

Проте готівкові долари та євро далеко не завжди можна купити у касах банків.

«Через це останнім часом в західних областях навіть з’явилися «валютні човники», які виїздять на короткий час за кордон і знімають з гривневого рахунку валюту за регульованим курсом», — каже Невмержицький.

Щодо продажу валюти населенням, то офіційні курси виглядають не дуже привабливо в порівнянні з тими, що пропонують звичайні «обмінники» і, тим більше, «чорний» ринок. Тут долар сьогодні можна продати за 35-36 гривень, а купити – за 37-38 гривень. Відповідно, євро коштує дещо дорожче і «промацує» верхню позначку в 40 гривень.

Помилочка вийшла

Те, що встановлений Національним банком України (НБУ) валютний курс не є ринковим, було зрозуміло з самого початку, проте донедавна курс «чорного» ринку, який більшою мірою відображав реалії, відрізнявся від офіційного лише на 10%. Але останнім часом ситуація змінилася.

Цьому є декілька пояснень.

«В квітні Україна отримала менше фінансової допомоги від партнерів, ніж в березні, і ринок відреагував на це зменшення підвищенням курсу долара», — сказав у розмові з виданням експерт CASE Україна Євген Дубогриз.

Ще одна причина девальвації гривні, за його словами, — різке падіння обсягів експорту через зупинку багатьох виробництв і блокування портів з боку росії. При цьому обсяги імпорту залишилися приблизно на тому ж рівні, що й до війни (експорт забезпечує приплив валюти в країну, тоді як на імпорт, навпаки, валюта витрачається – «Апостроф»).

У свою чергу, інвестиційний банкір та фінансовий аналітик Сергій Фурса переконаний, що останніми днями мало місце спекулятивне зростання курсу долара.

«Нічого такого в економіці не сталося, що могло б його зумовити, — заявив експерт «Апострофу».

Глава НБУ Кирило ШевченкоФото: Wikipedia

Ще однією можливою причиною спекулятивного курсового стрибка могла стати ситуація на ринку нафтопродуктів: «Держрегулювання породило тіньовий ринок, який породив попит після масштабних закупівель. І це, у свою чергу, могло стати драйвером (зростання курсу долара)».

У будь-якому разі, готівковий валютний курс на сьогодні перестав зростати і навіть трохи знизився.

«Наприклад, в середині тижня він досягав 38 гривень за долар. А після виходу новин про затвердження нового пакету фінансової допомоги з боку Євросоюзу він буквально за ніч упав на 2 гривні — до 36 гривень», — говорить Василь Невмержицький.

Захід нам допоможе

У цій ситуації українців цікавить питання, що буде з валютним курсом далі. Тим більше, що нещодавно народний депутат Ярослав Железняк заявив, що найближчим часом долар зросте до 40 гривень.

Втім, експерти, опитані «Апострофом», не поділяють песимізм нардепа.

Певною мірою це пов’язано з фінансовою допомогою, яку наша країна отримує від Заходу.

«Якщо протягом найближчих трьох місяців прийдуть ті 18 мільярдів доларів, які нам збираються виділити G7 (міністри фінансів країн «Великої сімки» на зустрічі 19 травня попередньо погодили виділення Україні допомоги на 18,4 мільярда доларів — «Апостроф»), то причин для сильної девальвації, та й, в принципі, для девальвації, не буде, — каже Сергій Фурса. — Таким чином, зараз будь-яких факторів, які сильно тиснуть на курс гривні, немає. Усі фактори, які можуть бути, пов’язані з війною».

Подальший перебіг ситуації з валютним курсом буде залежати від припливу в Україну капіталу — кредитів, грантів та інших видів міжнародної допомоги, погоджується Євген Дубогриз: «Якщо його об’єми будуть достатніми, це сформує на ринку позитивні очікування, завдяки чому курс долара буде знижуватися».

Втім, курс навряд чи впаде нижче за 31-33 гривні/долар.

За словами Євгена Дубогриза, оголошені на сьогодні обсяги допомоги для цього недостатні.

Стабільності немає

Водночас про будь-яку стабільність валютного курсу говорити, на жаль, не доводиться. Він і в мирний час міг різко злетіти, а потім так само обвалитися, а в умовах війни такі ризики ще вищі.

Війна породжує негативні очікування, які прямо впливають на курс, попереджає Євген Дубогриз.

За словами Василя Невмержицього, значення курсу на вільному валютному ринку є дуже нестійкими і залежать значною мірою від поточних новин: «Через це вони можуть різко змінюватися в дуже широких межах».

Чи означає це, що в якийсь момент курс зросте, наприклад, до 40 гривень за долар? Звичайно. Хоча це й не обов’язково.

«У нас був спекулятивний стрибок, і повторення такого стрибка будь-якої миті може вивести курс у будь-яку точку», — резюмував Сергій Фурса.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяКуди ж ви лізете, ніде ховатися: навіщо окупантам так потрібен острів Зміїний
Следующая статьяБізнес на марках: як у Сьєрра-Леоні заробляють на війні в Україні