В Міжнародний день миру господар Кремля зробив черговий «мирний» жест. Путін оголосив часткову мобілізацію. До зброї призивають 300 тисяч резервістів. А хто буде ухилятись від мобілізації – за грати.

«КП в Україні» поспілкувалася з експертами і отримала відповіді на найпопулярніші питання щодо часткової мобілізації в Росії.

1. Чи можна проводити мобілізацію без оголошення воєнного стану?

— У цивілізованих правових країнах для проведення часткової або загальної мобілізації мають бути підстави – оголошення надзвичайного або воєнного стану. Але Росія до переліку правових країн не відноситься. Вони роблять — що хочуть і як можуть. Путін не наважиться заявити про війну. Адже у такому випадку доведеться визнавати провал так званої військової операції, — каже військовий експерт Олег Жданов.

2. Як швидко можна мобілізувати 300 тисяч осіб?

Експерти кажуть, що це справа не одного-двох-трьох днів. Може знадобитись і місяць, і більше часу.

Олег Жданов. Скриншот: youtube-канал Олега ЖдановаОлег Жданов. Скриншот: youtube-канал Олега Жданова

— Ми бачили, як провалилась їхня прихована мобілізація. Не спрацювало і формування добровольчих батальйонів, приватних військових загонів, «мобілізація» засуджених осіб. У такому ж дусі буде проходити і часткова мобілізація. Не виключаю, що силовикам доведеться влаштовувати облави на військовозобов’язаних, — ділиться своїми думками Олег Жданов.

Розділяє такі погляди і військовий історик Роман Пономаренко. Він зазначає, що росіяни, які хотіли вбивати українців, вже до армії давно пішли.

— Лишились ті, хто розуміє, що найближча перспектива, яка їх очікує, — це повернутись додому в пакеті. Тому мотивація цих мобілізованих буде мінімальною, — каже Пономаренко. А від мобілізованих з низькою мотивацією на полі бою користі небагато.

3. 300 тисяч мобілізованих – багато чи мало?

Точно не мало, кажуть військові експерти. Для прикладу: на початок повномасштабного вторгнення в Україну сухопутні війська РФ нараховували приблизно 300 тисяч солдатів.

— Варто звертати увагу не лише на кількість мобілізованих, а й на те, чи є в Росії можливість озброїти їх, забезпечити технікою і яка буде якість цієї зброї, чи потягне економіка Росії життя на воєнних рельсах і під тиском західних санкцій, — розмірковує Олег Жданов. – Судячи з останніх новин, воєнно-оборонний комплекс РФ працює не так добре, якби цього хотілось вищому керівництву країни.

Серед українських військових після оголошення Путіним часткової мобілізації популярним став мем: «Рядовий Хімарсенко передає, що йому байдуже на кількість росіян. Його цікавить кількість боєприпасів». А з кількістю боєприпасів не має виникнути проблем. З 1 жовтня запрацює ленд-ліз від США.

4. Коли мобілізовані можуть опинитись на полі бою?

На думку Олега Жданова, скоріш за все, мобілізованих росіян відправлять на поле бою не раніше грудня-січня. Адже потрібен час на проведення військових зборів, бойового злагодження, на ремонт розконсервованої техніки.

— Але може бути й інший варіант. Під тиском контрнаступу ЗСУ Росії доведеться екстрено латати дірки на фронті. І туди можуть кинути мобілізованих резервістів, не проводячи жодних зборів і навчань, — каже Олег Жданов. – Але згодом вони, можливо, зможуть набрати якийсь резерв, якщо мобілізація буде успішною. У такому випадку особовий склад будуть готувати більш ретельно і якісно.

5. Чи наважиться Путін на загальну мобілізацію, якщо провалиться часткова?

Думки експертів різняться.

Роман Пономаренко. Фото: ФБ Roman PonomarenkoРоман Пономаренко. Фото: ФБ Roman Ponomarenko

— Можливо, «часткова мобілізація» буде передувати загальній, яку оголосять місяців через 3-6. І мета нинішніх заходів — підготувати офіцерський та сержантський корпуси для подальшого розгортання армії за рахунок масового призову, — вважає Роман Пономаренко.

Російський президент не піде на загальну мобілізацію, оскільки такий крок призведе до знесення його режиму влади в РФ. Так вважає Олег Жданов.

— Якщо провалиться і часткова мобілізація, то це означатиме кінець путінського режиму. Справа в тому, що сьогодні вже населення починає ставити запитання: навіщо, якщо втрати населення менше 6 тисяч, мобілізовувати 300 тисяч? В соціальних пабліках вже чітко вимальовується розкол суспільства, — відмічає Олег Жданов. – Куди загальну оголошувати — щоб бунт був?

До речі, перші акції протесту проти мобілізації пройшли в низці російських міст. Вони не відзначились масовістю, але, звісно ж, супроводжувались майже миттєвим затриманням поліцією. В той же час петиція про закінчення так званої спеціальної воєнної операції та незаконності проведення часткової мобілізації на сайті change.org за кілька годин набрала понад 250 тисяч підписів.

6. Як відреагувала міжнародна спільнота?

Після виступу Путіна і оголошення часткової мобілізації закономірно пролунала реакція світових лідерів та дипломатів. Цивілізований світ вважає, що рішення російського президента є доказом того, що РФ програє та що Росія — єдиний агресор у світі.

У той же час окремі країни перейшли від заяв до справ. Так, Латвія не видаватиме гуманітарні візи росіянам, які захочуть виїхати з країни, щоб уникнути оголошеної президентом РФ Володимиром Путіним мобілізації. Литва перевела свої сили швидкого реагування у стан підвищеної готовності. У Польщі заявили про посилення східного кордону танками Abrams та гвинтокрилами Apache.

— 18-та механізована дивізія, «Залізна» дивізія, яка незабаром буде озброєна танками Abrams і ударними вертольотами Apache, буде справжньою дамбою, жорсткою дамбою. Заслін, який ворог не зможе пробити, – заявив міністр оборони країни Маріуш Блащак.

Водночас польський прем’єр Матеуш Моравецький закликав країни НАТО збільшити свою фінансову та військову допомогу Україні у відповідь на заяву Путіна про часткову мобілізацію.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяРада повернула акцизний податок на пальне
Следующая статьяЗначно вищий, ніж зараз: бізнес спрогнозував курс долара у 2023 році