Відповідь на питання, озвучене у заголовку, суттєво відрізняється в залежності від того, хто на нього відповідає. У публічному доступі ще немає офіційно опублікованого відповідного наказу Міноборони, щоб зрозуміти, кому і скільки добавлять (віднімуть). Є лише інсайдерська інформація та пояснення оборонного відомства, які зводяться до того, що уряд пішов на новий порядок виплат військовослужбовцям, керуючись, по-перше, бажанням «дотриматись принципів справедливості щодо стимулювання воїнів», по-друге – зекономити бюджетні кошти.

KP.UA проаналізувала ситуацію щодо нових підходів до виплат воїнам ЗСУ і дає відповіді на найпопулярніші питання по темі.

Хто отримає більше, а хто – менше?

З першого березня 2022 року абсолютно всі військовослужбовці ЗСУ, крім «грошового забезпечення» (окладу), отримували щомісячну премію в розмірі 30 тисяч гривен. І не мало значення, яку посаду ти обіймав, в якому ти званні, які завдання виконуєш та де географічно перебуваєш. Тобто, підкреслимо, що впродовж одинадцяти місяців повномасштабного вторгнення Росії до України цю «тридцятку» отримували всі – від Головнокомандувача Валерія Залужного до умовного курсанта Петра Петренка.

Бійці, які перебували на «нулі», окрім премії в 30 тисяч отримували ще «бойову» премію в 70 тисяч гривень – сумарно їхня щомісячна премія сягала 100 тисяч гривень. І «сотню» виплачували як бійцям, які безпосередньо давали відсіч ворогу та тримали оборону позицій на лінії зіткнення, так і військовим, які планували та координували виконання відповідних військових операцій в зоні, наближеній до лінії зіткнення. Також 100 тисяч додатково виплачували захисникам, які отримали важкі поранення, потрапили у полон (до моменту повернення на Батьківщину) чи зникли безвісти (до моменту встановлення місця перебування, обставин зникнення чи фіксації факту загибелі).

Що ж буде з 1 лютого 2023 року? «Бойові» 100 тисяч, дійсно, залишаються. А от про виплату премій в розмірі 30 тисяч гривень можуть забути всі «тиловики»: військові, МВС, строковики, курсанти ВВНЗ, офіцери управлінь, штабів. Їм можуть виплачувати цю премію лише в разі виконання ними бойових чи спеціальних завдань згідно з бойовими наказами. На практиці це буде означати, що, приміром, військовослужбовець, який несе службу на заході Україні і отримав завдання забезпечувати протиповітряну безпеку чи стояти на блокпосту, буде отримувати премію в 30 тисяч гривень. А от його колега, який знаходиться у Харківській області, але займається питаннями діловодства, буде отримувати лише грошове забезпечення. До речі, серед військових немає єдності щодо чіткого розуміння, а які завдання можна підвести під термін «бойове/спеціальне» завдання, а які – ні. Відповідно, є ризики маніпуляцій.

Вводиться новий розмір щомісячної премії для військових – 50 тисяч гривень. На неї можуть претендувати військовослужбовці, які виконують бойове завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ, який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами чи підрозділами, що ведуть бойові дії на лінії зіткнення. Для переважної більшості військовослужбовців цієї категорії така премія – це «урізання» виплат, оскільки вони раніше отримували 100 тисяч. Але для орієнтовно 20% представників ЗСУ цей розмір премії дійсно підвищення, оскільки вони отримували «тридцятку».

Що краще – стабільна премія чи більше грошове забезпечення?

У Міноборони заявили, що з 1 лютого будуть збільшені розміри щомісячного (основного) грошового забезпечення (без додаткової винагороди) військовослужбовців. Озвучувався навіть один приклад – для контрактника ЗСУ мінімальний розмір грошової винагороди буде 20 100 гривен (до цього 13 тисяч гривень). Але! Жодного офіційного документа, який би передбачав підвищення основних окладів для військових, у публічному доступі ще немає. Тому наразі важко сказати, скільки буде отримувати з 1 лютого офіцер, який мав грошове забезпечення, приміром, у розмірі 20 тисяч гривень.

–  До нас ще не доводили жодних наказів і розпоряджень Міноборони, – розповідає KP.UA фінансист однієї з військових частин. – Але, скоріш за все, на практиці буде ситуація, коли основне грошове забезпечення офіцеру (тиловику) підвищать на 5-7 тисяч гривен, а премії в 30 тисяч гривень позбавлять.

Тому, якщо узагальнити, то можна казати, що після останніх рішень уряду та, зокрема, Міноборони точно більше будуть отримувати лише бійці на передовій – у них зберігається преміальна «сотня» і буде виплачуватись підвищений розмір основного грошового забезпечення. Тобто якщо солдат-контрактник за січень 2023 року отримає 113 тисяч гривень, то за лютий – 120 тисяч гривень.

Чи мають «тиловики» отримувати 30 тисяч?

Міноборони вже висловило своє категоричне «ні», мовляв, ухвалений у перші дні повномасштабної війни підхід був несправедливим.

–  Станом на зараз усі військовослужбовці, включно зі строковиками та курсантами, у різних регіонах України отримують додаткову грошову винагороду у фіксованому розмірі 30 тис. гривень. Водночас бійці, які, ризикуючи життям, виконують завдання в районах бойових дій, але не беруть безпосередньої участі в боях з противником, отримують абсолютно такі ж додаткові виплати – 30 тисяч гривень, – окреслили свою позицію в оборонному відомстві.

З одного боку, логіка в такому підході є. Але з іншого – абсолютно алогічно напередодні чергової хвилі воєнної ескалації урізати виплати військовим, які є об’єктом номер №1 для ворога. Російські ракети, які вже, за прогнозами окремих українських політиків, мали закінчитись, але все ніяк не закінчуються, долітають до будь-якого куточка країни. Окрім того, на час воєнного стану всі військові мають працювати в режимі 24/7 з серйозними обмеженнями на переміщення та жорстким табу на вжиття алкоголю. Іншими словами, сьогодні робота військового – цілодобова готовність виконувати будь-які завдання і за першим же дзвінком їхати на нове місце дислокації. У скільки б ви оцінили такі умови роботи?

Є ще один аспект. Чимало військових витрачають премії на… забезпечення своєї роботи.

«Я лише у березні і квітні приніс додому премію у повному розмірі. В усі інші місяці ці 30 тисяч гривень «з’їдались» безкінечними робочими потребами. Приміром, от вилучили ми у підприємства автівку на потреби армії. Її потрібно ремонтувати. А до частини її потрібно доставити в робочому стані. Що робити? Не знайшов волонтерів – ремонтуємо за свій кошт, оскільки це наші проблеми, чому не змогли знайти справну автівку», – розповідає військовослужбовець одного з «віськкоматів» у центральному регіоні країни.

І не забуваймо про фактор мотивації війська. Якщо одинадцять місяців військовий отримував премію в 30 тисяч гривень, а тут її забрали – у нього з’являється відчуття, що держава, яку він має захищати, ошукала його, зневажила.

Якщо вже владі так хотілось встановити справедливі підходи при виплаті премій військовим, то потрібно було підвищувати їх бійцям на передовій. Довгий час дискутувалось питання про виплату премії в 150 тисяч для тих, хто воює на «нулі». Звісно, чиновники можуть розводити руками і запитувати: а де ж взяти гроші на таке підвищення, якщо така складана економічна ситуація в країні? Підказуємо. Як варіант, можна вже раз і назавжди вичистити в країні корупційні схеми на різних рівнях влади, а не обмежуватись лише показовими обшуками у віп-політиків/чиновників, врученням їм підозр напередодні саміту “Україна – ЄС”. Станом на 2020 рік тіньова економіка складала майже чверть ВВП країни.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.