В Україні наближається старт опалювального сезону. Люди вже готуються викладати тисячі гривень за опалення та гарячу воду. І хоча прем’єр Денис Шмигаль заявив, що тарифи не зростатимуть, та, зважаючи на подорожчання газу, це просто неможливо. Якими будуть тарифи на газ та тепло цієї зими, скільки витрачатимуть люди та що буде з боржниками — в ефірі програми «Всьо по бєспрєдєлу» на Апостроф TV розповів нардеп від «Батьківщини» ОЛЕКСІЙ КУЧЕРЕНКО.

— В Європі вперше за п’ять років найменші обсяги газу у сховищах.

— І у нас так само. У нас на сьогодні 18 млрд, а минулого року на цей момент було 24. Шість мільярдів – це 30% ми не докачали. Головне питання пану Вітренку, пану Шмигалю: а чиї це 18 млрд? НАК «Нафтогазу» чи приватних компаній, які будуть його продавати в межах своїх інтересів? При чому, не факт, що в Україні, бо є ще режим митного складу, розумієте?

— На прес-конференції Шмигаль сказав, що ціни не повинні зростати.

— Відносно чого? Я нагадую, в січні, коли була газова криза, коли почали перекривати вулиці, пан Вітренко та пан Шмигаль гарантували ціну 6,99 грн. Тобто вже як мінімум на гривню зросла ціна газу. І ще до цієї ціни в кожному місті додається плата за так званий розподіл.

— Куди вона йде?

— Це так звані облгази – газорозподільні компанії. І дивіться як цікаво: у відносно багатому Києві це коштує 40 копійок, а в тих же Лубнах, де люди ледь-ледь зводять кінці з кінцями, — 2,15 грн. Бачите, 1,8 грн різниці.

— Я питала, куди вона йде.

— Це складні технічні системи. Технологічно, коли закачується газ системами труб малого тиску, він фізично витрачається при транспортуванні.

Відповідно дві статті витрат облгазів займають 80%. Це заробітна плата газівників та виробничо-технологічні втрати, тобто втрати цього газу. Решта 20% — це на ремонт труб, на інше.

Тобто люди отримуватимуть в платіжках за газ майже 9,5-10 грн, залежно від регіону. А люди є різні. Ми говоримо про приватний сектор, бо в містах, які на центральному опаленні, буде своя катавасія. Будинок в селі в середньому споживає 300-400 кубів на місяць, навіть якщо заощадити. Множимо 9,5-10 грн на 300-400 кубів і отримуємо 3000-4000 грн за опалення. І тепер порахуйте 3-4 пікових місяці опалювального сезону, коли доведеться платити.

У половині країни люди повідмикалися від газу. У тих же Лубнах 40% населення вже на дровах.

Тепер дивіться, пан Шмигаль був у Верховній раді на вимогу Юлії Тимошенко і нашої фракції, до нас доєдналися інші нардепи. Хотіли нам розповідати про дуже потужну поїздку до США. Це непогано: поїхали, щось привезли. Потім побачимо, що було більше піару, ніж іншого. Головне, що ми в п’ятницю примусили уряд та Шмигаля відповідати на запитання.

— Він щось відповів розумне?

— Біда в тому, що в опалювальний сезон для кожного українця, починаючи з Києва, якщо це місто і центральне опалення, платіжка на тепло і воду стає домінантною. Вона становить 80% вашого платежу.

А що відбулося? У п’ятницю Тимошенко поставила Шмигалю запитання: «Скажіть, будь ласка, ціна на газ для теплокомуненерго збільшиться?». Збільшиться. А тариф на тепло збільшиться? Ні, не збільшиться.

Показуємо документи, заяву Асоціації міст України. Всі міста України волають, що збільшиться.

Ще раз ставимо питання: ціна на газ для теплокомуненерго збільшиться? Збільшиться. А тариф на тепло? Ні, не збільшиться. Я, як киянин, заходжу на сайт міської компанії «Київтеплоенерго». Читаю: «Київтеплоенерго» підготував проекти тарифів, які найближчим часом будуть надсилатися для затвердження КМДА. Тариф на опалення, якщо у вас в будинку немає лічильника, — 53,8 грн з метра квадратного. А минулої зими було 35 грн з метра квадратного.

— Ви домоглися відповіді від Шмигаля чи ні?

— Ні. А на прес-конференції він дуже по-українські сказав: «Якщо деякі погані мери захочуть підняти тариф на тепло, то ми будемо їх викликати і акуратно переконувати, щоб вони не піднімали тариф на тепло». Тим не менш, коли міський голова, виконком і підприємство теплокомуенерго рахують тариф, а ціна на газ зросла, то відповідно і тариф зростає. Дива ж ніякого не буває, бо газ спалюється.

Денис ШмигальФото: kmu.gov.ua

— Можливо, з арифметикою не так добре знайомі?

— Розрахункові тарифи «Київтеплоенерго» станом на сьогодні зростають у півтора рази — до 54 грн за метр квадратний. Рахуйте самі: 60 метрів ваша квартира, буде 3240 гривень за місяць. А ще додається гаряча вода, яка зросте в півтора рази.

— Треба визнати, що у Зеленського в обіцянках не було питання зниження тарифів.

— Його втягнули в це.

— Взагалі тарифи знизити можна чи ні?

— Звісно, можна. Це просто. В Україні поки що, незважаючи на ганебне і бездарне правління НАК «Нафтогаз», бо вони зменшують видобуток…

— Просто видобувати більше?

— Для того, щоб скласти баланс. Щоб ми розуміли, що газу українського видобутку вистачає населенню. Тоді нам не треба прив’язуватися до ринкових цін у Амстердамі.

— В Європі зростає ціна на газ. Що буде в нас?

— Ця ціна поки не вдарить по населенню. Шмигаль сказав ключову фразу: «Я гарантую, я обіцяю від імені уряду, що ми для населення втримаємо ціну 7,96». Це якщо ви газ напряму споживаєте або на плиту, або для підігріву гарячої води, або для опалення.

— Але бізнес?

— Шмигаль нічого не сказав про ціну на газ для теплокомуненерго, а вона зростає дуже сильно. У Києві в поки що діючий тариф рахувалася стара ціна на газ – чотири гривні. А зараз вона уже 7,42 грн. Це зростання більше, ніж у півтора рази. Ось чому тариф на тепло для населення вже зросте мінімум у півтора рази. Але для них ще буде регульована ціна на газ.

Але школи, дитячі садки? У нас є бюджетні установи, малий і середній бізнес. Я навіть не кажу про промислові підприємства. А будь-яка перукарня, офісний центр, магазин – у них тариф на тепло згідно з сьогоднішніми розрахунками «Київтеплоенерго» майже вдвічі зростає – на 94-95%. Тепер я ставлю питання: куди бізнес покладе цю вартість? Мабуть, у собівартість, і зростуть ціни на продукти та послуги.

— Якщо так легко стримувати ціну, то чому ніхто ще цього не зробив? Зеленський, Порошенко…

— Тут вже головне питання. Три роки Юлія Тимошенко та я особисто провели в судах, щоб розібратися, яка собівартість українського газу від НАК «Нафтогаз». Ми домоглися того, що навіть Юрій Вітренко десять разів сказав на початку цього року: собівартість газу українського видобутку НАК «Нафтогаз» становить 2,6 грн за куб.

Це не Кучеренко придумав, не Тимошенко придумала. І ось тепер головне питання: чи дійсно треба наш із вами газ, який коштує 2,6 грн – а там вже закладена рентабельність – продавати за 7,96? Тобто втричі дорожче, ніж він коштує. Це і є політичне питання. Зрозуміло, що якщо за такою ціною продавати, надходить прибуток. Відповідно, НАК «Нафтогаз» платить податки.

Фото: Апостроф / Роман Пєтушков

— Що люди будуть робити? Сплачувати за цими платіжками чи виходити на майдани?

— Мені важко спрогнозувати.

— Ви що будете робити?

— Я буду платити.

— Я не знаю — йти за субсидією чи ігнорувати?

— У нас свого часу на субсидіях було аж 6 млн населення. Це з 14 млн домогосподарств 45%. Цього опалювального сезону на субсидіях було 3,1 млн домогосподарств. Це приблизно 7,5 млн людей.

Зараз пан Шмигаль вважає, що ця кількість скоротиться, бо доходи зросли. А я вважаю, що не скоротиться, бо тарифи зростуть. Ми вже домовилися про те, що треба додаткові гроші на субсидії в бюджеті закладати.

— Це частина субсидій. Інші мовчки сплачуватимуть.

— Є якась частина населення в Україні, якому байдуже, яка буде ціна на газ і тарифи.

— Є різні верстви населення.

— 10-15% скажуть, що ми сплатимо будь-яку ціну, не помремо. Але за моїми підрахунками, мінімум для половини населення, які навіть не потрапили на субсидії, буде боляче платити.

— Я про це і питаю.

— Є кілька варіантів. Перший: вони будуть платити, але в результаті заощадять на чомусь. Не підуть в кіно, не поїдуть кудись. Якась частина населення буде, умовно кажучи, платити в розстрочку. Нормальні порядні люди не в змозі кожного місяця платити. Вони взимку роблять борги, а потім навесні та влітку наздоганяють. Теж непоганий варіант. Це нормальні люди, вони платять.

Є якась частина, як просто забивають на це. При чому, якісь багаті зі своїми адвокатами знаходять лазівки. Вони роблять великі борги. Мій прогноз з великими боргами — їх підуть збирати.

— Хто збиратиме?

— В першу чергу, НАК «Нафтогаз». Він прийде до теплокомуенерго, до тих, хто не сплатив, або зайде через колекторів. Зверніть увагу, пан Шмигаль сказав про ціну 7,96. Але проблема у тому, що приблизно 700 тисяч домогосподарств в Україні за останні три місяці споживають газ не по 7,96, а по 12 грн. Тільки пан Шмигаль не знає про це.

Є такий постачальник «останньої надії». Це така махінація, коли люди навіть не знають, що від них пішов старий постачальник, бо він не може за цією ціною постачати.

Ось експерт з комунальних питань Олег Попенко. У нього в Кривому Розі є квартира. Він каже, що йому вже колектор зателефонував і каже: «В тебе борг за останні два місяці 200 грн, я до тебе йду». 200 гривень він заплатить, але він навіть не знав, що вже НАК «Нафтогаз» його борг передав колекторам.

— В людини може бути борг, вона про це не знає, і до неї будуть колектори стукатися?

— От Попенко – це комунальник, який керував тут управляючою компанією, — не знав, що в нього є борг. Це влітку, коли маленьке споживання.

— Це питання політики використовують просто для того, щоб роздмухати скандал? Я так розумію, що політичного рішення немає?

— Як немає? Я беруся стверджувати, що в першу чергу рішення – це ліквідація НАК «Нафтогаз», як абсолютно посередницької прокладки.

— Зеленський на це піде?

— Він літає в інші країни запитувати, що робити з НАК «Нафтогаз». Що значить піде чи не піде? Вони думають, що проскочать цього року.

— Чому не ліквідують цю прокладку?

— З 2014 року почалися ці дискусії. Як ви думаєте, чому? Тому що вона вигідна тому, хто сидить на потоках. Я свічку не тримав. Коли ми з вами чуємо, що депутатам носять конверти, коли в них з’являються квартири, машини, це ж звідкись іде.

— Кажуть, батьки розбагатіли.

— 600 тисяч доларів за рік заробила мама? Ну треба молитися на таку маму. У нас у депутатів – нинішніх і колишніх – або дружини потужні підприємці, або сестри, або мами з папами.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяВ Европе рухнула цена на газ
Следующая статьяВідносини України з Євросоюзом застигли в одній точці — екс-керівник МЗС