Учора парламентський комітет з протидії корупції рекомендував депутатам проголосувати за три кандидатури аудитора НАБУ від Ради — професора Академії адвокатури Сергія Гончаренка, колишнього прокурора США Марту Борщ або колишнього прокурора Іспанії Карлоса Кастренсану.Але вже в четвер стало відомо про те, що Марта Борщ, яка посадила Павла Лазаренка не може бути аудитором НАБУ. В офіційному листі вона пояснила це тим, що не може займатися цією роботою через брак часу. В неофіційній версії – вона виявилась адвокатом того самого опального депутата Олександра Онищенка, справу якого розслідує НАБУ.

Те, що Борщ не буде аудитором – не смертельно для самого призначення, є ще Кастренсана. Але це завдало ще одного удару по репутації недержавних громадських організацій.

Чи закінчиться найближчим часом епопея з аудитором НАБУ, розбирався INSIDER.

Lex dura

Аудит НАБУ передбачено законом. На відміну від голів СБУ, ГПУ, МВС керівника НАБУ не може звільнити ні президент, ні Рада. Але це можна зробити за результатом висновку трьох незалежних представників, відібраних Радою, Кабміном та президентом.

Стаття 26 закону «Про Національне антикорупційне бюро України» передбачає, що щорічно проводиться незалежна оцінка ефективності діяльності агентства, в тому числі шляхом випадкового аудиту кримінальних проваджень.

Минулого року цей аудит так і не відбувся, бо жоден орган влади не вибрав свого представника.

Найгіршою історія була у Верховній Раді.

Перший конкурс для кандидатів від Ради проводили ще в грудні 2016. На ньому переміг Роберт Сторч, який крім роботи в посольстві США, раніше займався аудитом ФБР і Інтерполу. Його кандидатуру схвалили представники ЄС та США, та підтримали неурядові організації.

Але 23 лютого в день голосування за аудитора в залі з’явився такий собі британець Найджел Браун — приватний детектив. Його, згідно з повідомленнями в ЗМІ, привів тодішній глава фракції «Блок Петра Порошенко» Ігор Гринів. Він же представив Брауна як кандидата від БПП і Нарфронта.

Це викликало збурення в залі, зокрема з боку депутатів-єврооптимістів та «Самопомочі».

Спікер Андрій Парубій намагався заспокоїти невдоволення в пленарному залі, запевнивши, що фракції можуть подати свою кандидатуру без комітету.

В той день голосування за кандитатів не було результативним. За кандидатуру Сторча, якого пропонував комітет, проголосували 76 депутатів, а за Брауна — 205. При другому, «рейтинговому голосуванні» Браун набрав лише 214 голосів з необхідних.

Вдруге це питання внесли в зал вже через місяць, після гучних звинувачень і скандалів. Брауна називали ставлеником президента, який має знищити НАБУ – антикорупційний орган якраз затримав і добився арешту голови ДФС Романа Насірова. Серед перемовників з Брауном згадували Олександра Грановського, Сергія Березенка та Макара Пасенюка.

Так чи інакше, 21 березня в залі знову не вийшло результативного голосування за аудитора НАБУ. Хоча, як скаржились депутати НФ, посол США Марія Йованович навіть дзвонила через це Арсенію Яценюку.

Але кандидатуру американця Роберта Сторча підтримали 178 депутатів, кандидатуру британця Найджела Брауна — 202 депутати.

Після цього було оголошено новий конкурс.

12 липня комітет рекомендував Раді кандидатури нових аудиторів — професора кафедри правосуддя Київського національного університету імені Тараса Шевченка Олександру Яновську, адвоката і професора Академії адвокатури Сергія Гончаренко, колишнього прокурора США Марту Борщ або колишнього прокурора Іспанії Карлоса Кастренсану.

А вже 13 липня Рада не змогла знайти потрібну кількість голосів за Олександру Яновську, яку вважали ставленицею АП. За неї дали 216 голосів.За решту кандидатур голосували ще менше. Після цього до питання аудитора не поверталися.

Натомість у грудні в Раду внесли законопроект про те, щоб звільняти директора НАБУ рішенням Ради. Проти цього запротестували посли сімки і особливо США.

Після цього питання аудитора НАБУ було, здавалося б, відкладене в довгий ящик. Але за ініціативою соратника Саакашвілі Юрія Дерев’янка комітет у середу проголосував за винесення на розгляд кандидатур Сергія Гончаренка, Марти Борщ та Карлоса Кастренсани.

Судячи з позиції депутатів БПП, їх ця ідея не влаштовувала.

Втім стати аудитором Марті Борщ , яка посадила українського екс-прем’єра Павла Лазаренка, не судилося.

Адвокат диявола

Зранку заступник голови фракції «Об’єднання «Самопоміч» у Верховній Раді Єгор Соболєв написав, що одержав листа від Борщ, у якому вона просить не розглядати її кандидатуру на аудитора НАБУ, оскільки в неї вже немає часу й можливості займати цю посаду.

«Якщо б призначення відбулося минулого року, я б мала час і можливість виконувати цю роботу. Але зараз мої зобов’язання по роботі не дозволяють мені взяти на себе таку відповідальність», — цитував Соболєв листа Борщ.

За словами Соболєва, після його звільнення члени комітету навіть не поцікавились, як там справи у конкурсантів.

Значно цікавішою, щоправда, виявилась, причина, чому Борщ не може бути аудитором. За словами джерел INSIDER, американка з прекрасною історією борчині зі злом, стала адвокатом геть не янгола, а переслідуваного тим таки НАБУ Олександра Онищенка.

Інформація про це з’явилась ще за місяць до поста Соболєва. Текст договору начебто лежить в АП. Весь цей час різні співрозмовники INSIDER чекали, хто і куди її зіллє першим. Сам Онищенко сьогодні підтвердив факт співпраці в коментарі УП.

Слід зауважити, що перед тим він розповів в інтерв’ю тому ж виданню, як представники НАБУ начебто збиралися в обхід САП отримати від нього плівки з Порошенком в обмін на пом’якшення статей звинувачення.

«Спочатку вони вийшли на мене разом — САП і НАБУ, це було в грудні. Потім НАБУ вийшли самі по собі — сказали, що з САП не будуть домовлятися. Спочатку у них були умови — вони хотіли забрати у мене плівки на Петра Порошенка. Відразу ж сказали, що я не можу нічого говорити або спілкуватися на цю тему, тому що я перебуваю під кримінальним переслідуванням. Зі мною тоді перебував журналіст Дмитро Гнап, він може підтвердити. Вони хотіли поміняти статті справи, почали маніпулювати: «Ми приберемо все погане, тільки певну частину, ви заплатите штраф і залишитеся з цими компаніями. Ми вам поміняємо всі статті та закінчимо весь цей процес», — стверджував депутат-втікач.

Те зізнання Онищенка лише погіршило і без того не безхмарні стосунки НАБУ та САП.

А одкровення про Марту Борщ увігнало в депресію чимало представників громадського сектору.

«Це просто призведе до повної зневіри людей, що немає чесних, які б ми авторитети не знаходили», — зізнався представник однієї з організацій.

Керівник «Transparency International Україна» Ярослав Юрчишин лише висловив своє розчарування фактом, що гроші виявились вирішальними як для адвокатів в Україні, так і в США.

Як відомо, за кілька місяців до того ТІ опинилась в епіцентрі скандалу, коли виявилось, що член правління цієї організації, екс-заступник генпрокурора і борець з корупцією Віталій Касько став адвокатом ТОВ «Трейд коммодіті», що підозрюється в постачанні неякісного пального армії за завищеними цінами.

А ось Віктор Чумак, який ще зранку нічого не знав про вибір Борщ, ввечері в коментарі каналу ZIK сказав, що це навіть добре.

«Я не бачу нічого поганого в тому, що Марта Борщ стала адвокатом Онищенка. Це така гримуча суміш, яка може дати фантастичний результат. У чому цікавинка американського правосуддя? Річ в тім, що всі злочини, які стосуються корупції, тероризму і відмивання грошей, вважаються злочинами проти США», – вважає Чумак.

«Тобто про будь-який злочин, про який розповість Онищенко, може стати базою для відкриття проваджень щодо високопосадовців-корупціонерів», — вважає він.

Щоправда, це ніяк не вирішує питання аудитора НАБУ.

На сьогодні зі своїм кандидатом визначився лише Кабмін. Він обрав своїм представником Михайла Буроменського, доктора юридичних наук.

Якщо від Ради будуть голосувати учасників конкурсу, то з них залишиться лише Кастренсана. Бо, за інформацією Єгора Соболєва, Гончаренко теж уже не хоче претендувати на цю посаду. Але, скоріше за все, БПП через більшість в комітеті ініціюватиме новий конкурс. І це ще кілька місяців процесу.

Хто буде представником від президента взагалі невідомо. «Він не говорив, кого подаватиме. Досі вважалося, що він має подати найкрутішого з кандидатів. І якби Рада проголосувала Брауна, то він би подав Сторча», — розповідає співрозмовник INSIDER серед громадських активістів.

Цю ж версію влітку не раз повторювали депутати. Але тепер Сторч теж отримав посаду в США, яка не передбачає суміщення. А епопея з НАБУ так і залишається далекою до свого фіналу. Тому поки Артем Ситник може звітувати без усяких аудиторів, просто на прес-конференції.

Джерело: Інсайдер

Предыдущая статьяС Розенблата сняли электронный браслет
Следующая статьяВ аэропорту Тель-Авива не пропустили 33 пассажира из Винницы