І Україна і Російська Федерація відчули наслідки взаємного ембарго. Але чи змогли українці на всі сто відмовитися від товарів російського виробництва? Ми зазирнули до крамниць і спитали думку покупців.

Найпопулярніші – російські памперси

“Намагаємося уникати покупок російських товарів, але буває таке, що альтернативи просто немає”, — каже киянин Євген, що має 2-річну доньку.

Він пояснив, що купує дитячі підгузки від російського виробника, оскільки за критеріями ціна-якість цей вибір є найоптимальнішим для його родини. Катерина, мати малюка, теж бере в магазинах тільки російські памперси зі тієї ж причини і на бойкот не зважає.

І справді в мережі українських крамниць, російські засоби гігієни є найпопулярнішими. Європейська продукція теж представлена, однак ціна на неї істотоно відрізняється.

Спочатку товари маркували як з РФ

Два роки тому після того, як РФ розпочала військові дії на Сході України, українські активісти почали потужну кампанію бойкоту товарів із Росії. Вони прописували списки російської продукції, організовували флешмоби і акції в торгових точках, де здійснювався продаж таких товарів. Також активісти звернулися до Держінспеції з питань захисту прав споживачів. Адже відповідно до закону кожен має право знати, яка країна є виробником. Ця інформація повинна бути зазначена на ціннику. Інспекція зобов’язала магазини її вказувати. Таке маркування було в крамницях протягом року. Але наразі воно присутнє лише в кількох супермаркетах.

Що заборонили?

Цьогоріч РФ і Україна офіційно ввели двостороннє ембарго на певні групи товарів. Кремль заборонив постачати з нашої країни молочні продукти, консерви з риби, сіль та інше продовольство. А Київ у відповідь відмовився від жуйок, кондитерських виробів, цигарок і російського алкоголю. Обидві країни зазначили, що заборона діє до 5 серпня цього року чи до моменту, коли хоча б одна з держав сказує заборону ввезення продукції.
У липні уряд продовжив ембарго до грудня наступного року. Але й досі в українських торгових центрах можна побачити російські засоби гігієни, косметику, зубні пасти і шампуні. Це через те, що ця продукція не була прописана у “чорному списку”.

Чи маємо альтернативу?

Досить часто українські громадяни не можуть віднайти аналогів ростоварів.

“Я вже звикла до російських косметичних засобів. В мене немає на них алергічних реакцій. Та й ціна є прийнятною”, — каже Наталія, користувач косметики “Чистая линия”.

Хитрі виробники

За рік після оголошення бойкоту росбренд “Чистая линия” розпочав випуск власної продукції на території нашої держави. І після цього в крамницях стало важче віднайти засоби цієї марки із позначкою “Вироблено в РФ”, адже тепер вони маркуються, як такі, що виготовлені в Україні. Також їм вдалося прикріпити в свідомості українців гасло реклами “Використовуйте якісні українські засоби”.

Але не всі компанії РФ змогли організувати свої філії на території України. Окремі виробники знаходять інші способи уникнення окупантського маркування. Наприклад, на деяких товарах пишуть виготовлено в Китаї, Фінляндії чи ще десь, а от імпортер – Російська Федерація.

Киянка Тетяна говорить, що після того як заборонили ввезення кави з РФ, вона знайшла аналог – італійску каву.

“За якістю ця кава російській нічим не поступається. Однак ціна вища…”, — каже киянка.

Економісти вважають, що не варто сподіватися на те, що ембарго на ростовари допоможе збільшити попит на продукцію з ЄС. Адже ціна все ж таки “кусається”. Про це повідомила Євгенія Локтіонова, очільниця UTG. Та, на її думку, ембарго може стати стимулом для українських виробників.

Гібридний ринок

Незважаючи на бойкоти, українці й досі мають змогу вільно придбати російські товари. У всіх популярних торгових центрах столиці з легкістю можна віднайти одяг і взуття з Росії. Єдиною великою компанією, яка повністю покинула ринок України”, є мережах заправок “Лукойл”. І хоча в фірмі кажуть, що причина полягає в іншому, АЗК продали компанії з Австрії під назвою АМІС. Угоду підписали восени минулого року.

Але експерти припускають, що продаж “Лукойла” був махінацією, щоб ці заправки на території України споживачі не вважали російськими.

Хто кому агресор?

Активісти метою бойкоту назвали потребу припинення фінансування держави-агресора. Хоча й глава держави під час виступу в парламенті шостого вересня цього року заявив, що закриття росринку для нашої держави може вважатися “економічною агресією Російської Федерації”, ціна якої складає п’ятнадцять мільярдів доларів США.

“Таке враження, наче в нас не лише гібридна війна, а й гібридні торгові відносини. Переконаний, що якщо ми можемо обійтися без газу з РФ, то і без іншої їхньої продукції теж”, — каже активіст Микола, котрий всіляко підтримує бойковт російських товарів.

 

Предыдущая статьяЧому депутати хочуть “зірвати” повноцінну роботу системи е-декларування?
Следующая статьяНа сукупний дохід Лещенка, Притули і Топольської за 18 років можна придбати не 1, а 6 квартир – «Громадське»