Вакцинация от COVID-19 вакциной Covishield во Львове, 18 марта 2021 г. Фото УНИАН

Зі зростанням числа заражень коронавірусом українські чиновники, починаючи від президента, і закінчуючи головами міських департаментів охорони здоров’я, почали все активніше закликати населення вакцинуватися. І це логічно, адже ВООЗ запевняє, що щеплення є одним із найдієвіших методів у боротьбі з пандемією. Нестачі вакцин у країні не спостерігається, а ось нестача професійної організації вакцинальної кампанії – очевидна. Чому в Україні центри вакцинації ризикують перетворитися на точки поширення вірусу — з’ясовував «Апостроф«.

З амбулаторії на вокзал

Нині в Україні роблять близько 100 тисяч щеплень на добу. Отримати вакцину можна у центрах масової вакцинації або у пунктах щеплень.

Центри масової вакцинації знаходяться в амбулаторіях, великих торгових центрах, палацах культури і навіть на вокзалах. Пункти щеплень знаходяться здебільшого в амбулаторіях.

Однак у МОЗ заявляють, що мають намір переглянути існуючі підходи. Планується поступово усунути пункти вакцинації з амбулаторій, щоб в одному приміщенні не перетиналися ті, хто прийшов для отримання щеплення, з тими, хто вже прийшов на прийом до лікаря з проблемами зі здоров’ям.

«Ми виводимо пункти щеплень із закладів охорони здоров’я» , — наголошував міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Загалом це логічно.

«Зараз буде «червона зона», і в закладах охорони здоров’я будуть ковідні відділення та ковидні хворі. Тому доцільно виводити звідти пункти вакцинації», — каже «Апострофу» імунолог Борис Донський.

У МОЗ також запевняють, що пункти вакцинації поза закладами охорони здоров’я – нормальна європейська практика.

«Якщо люди з різних причин не йдуть в амбулаторії на вакцинацію, але йдуть до супермаркету, то це дуже хороша ідея, як і у всіх країнах, знімати бар’єри для того, щоб люди могли отримати щеплення» , — пояснює «Апострофу» голова Національної технічної групи експертів із питань імунопрофілактики Федір Лапій.

Однак, за словами епідеміолога Олексія Галімського, європейців вакцинують навіть на заправках не від хорошого життя.

«Це робиться зараз, у пожежному порядку, бо там не такої інфраструктури та мережі державних установ. Там є приватні кабінети, приватні клініки, які взагалі не розраховані на великий прийом та потік хворих, — пояснює «Апострофу» Галімський. – Логічно, щоб вхід до кабінету щеплень був окремо від загального прийому, адже за замовчуванням на щеплення йдуть здорові люди і в процесі щеплення ми їх заражаємо. І питання, що раніше спрацює: коронавірусна інфекція або вакцина. Для того, щоб утворився імунітет, потрібен же якийсь час» .

Натовпи на щеплення

Варто зазначити, що загроза «червоної зони» у багатьох регіонах країни, і, як наслідок, страх втратити роботу та можливість вільно пересуватися містами, стали каталізаторами вакцинації. У результаті, в центрах масової вакцинації практично щодня з’являються скупчення людей, що потенційно може стати благодатним ґрунтом передачі коронавірусу.

Наприклад, у Києві 44 таких центри. Майже половина з них (21) перебувають у амбулаторіях. Якщо всі вони будуть ліквідовані, а плюс ще ліквідують 138 пунктів щеплення в амбулаторіях, то черги в торгових центрах і палацах культури розтягнуться на кілометри.

центр вакцинації, люди, МВЦ, черга, київ

центр вакцинації, люди, МВЦ, черга, київЧерга в МВЦФото: Апостроф / Роман Пєтушков

Але очевидно, що МОЗ не піде на те, щоб жорстко зменшити кількість локацій для вакцинації, нічого не додавши.

«Вакцинація має відбуватися в тих місцях, де це найбільше зручно зробити кожній людині», — запевняє Віктор Ляшко.

Справді, отримати щеплення в торговому центрі біля будинку, теоретично зручно, а за фактом…

«Записала мене донька в центр вакцинації в Епіцентрі, ближче до будинку. На годину дня, прийшла я раніше, натовп більше 100 людей, жива черга, душно, простояла півтори години, черга з місця практично не зрушила. Взагалі це щільне стояння більше сотні невакцинованих у натовпі майже в торговельній залі величезного магазину – саме для того, щоб підхопити коронавірус. Незрозуміло хто цю фігню організував і навіщо», — пише в соцмережах киянка Наталія Бондар.

Справді, навіщо?

«Стояння в черзі на щеплення несе за собою не просто ризики. Обов’язковим наслідком такого підходу буде активізація епідемічного процесу. Натовпами в центрах вакцинації ми абсолютно штучно створюємо набагато гіршу ситуацію. У цих натовпах ніякого дистанціювання немає, а маски, за відсутності дистанції, при тривалому перебуванні у тисняві в непровітрюваних приміщеннях не врятують від зараження, — каже Олексій Галімський.- Бажаючим щепити краще було б звернутися до якоїсь комерційної клініки, де є індивідуальний запис на час, поділ потоків людей, кушетка, на яку можна покласти хворого на у разі непередбаченої реакції на щеплення, а саме щеплення супроводжується повноцінним прийомом лікаря з оглядом та консультацією. Тим паче, що МОЗ роздало коронавірусні вакцини у приватні клініки».

У МОЗ проблему визнають. Минулого тижня там навіть відбулася нарада з цього питання. Чиновники дійшли висновку, що місцевій владі варто було б «відпрацювати оптимальну логістику для охочих щепитися», щоб не створювати черги. Наприклад, розділити потоки живої черги та людей, які прийшли за записом.

Але насправді й зараз, щоб зробити щеплення у масовому центрі вакцинації, потрібно записатися на певний час або вистояти у живій черзі. В теорії…

«Записалися ми спочатку на Helsi в офіційну чергу на КПІ Smart Plaza Polytech прийшли в потрібну дату і навіть трохи раніше запису. А там хаос, черга, агресивні люди та запис не працює. Замість трьох бригад вакцинації, вийшла одна. Хочеш вакцинуватися, стій і чекай… Не факт, що дочекаєшся і не факт, що отримаєш ту вакцину, яку хотів. На запис твій усім начхати. Ми героїчно ввічливо до останнього билися за наше місце за записом, але натовп настільки агресивно неадекватний, що вже хтось почав загрожувати набити нам морду» , — скаржиться у соцмережах киянка Марія Гонтаренко.

вакцинація, Київ, черга, Smart Plaza Polytech

вакцинація, Київ, черга, Smart Plaza PolytechЧерга в Smart Plaza PolytechФото: Апостроф / Роман Пєтушков

 

Конвеєрна вакцинація в умовах товкучки створює ще одну серйозну проблему.

«Люди, які зараз постояли в натовпах і заразилися, отримають сертифікат наступного дня і підуть в інкубаційному періоді скрізь, де захочуть. Адже їм «зелене світло». І для них не буде жодних обмежень, крім масочного режиму. По суті, для потенційно заразних людей ми знімаємо всі бар’єри. Людина, будучи наступний тиждень після вакцинації абсолютно беззахисною і зараженою, розгулює з сертифікатом, який по суті повинен засвідчити її епідемічну безпеку. Люди, які щеплюються та одночасно заражаються, стають суперрозповсюджувачами інфекції. І це призведе до колосального сплеску захворюваності» , — нарікає Галимський.

Втім експерти зазначають, що не варто впадати у крайній ступінь патерналізму та валити всі біди лише на владу.

«Усі центри вакцинації влітку були порожніми і черг не було, — каже Борис Донський. — Ці пункти працюють п’ять місяців. Черг не було: приходиш, коли хочеш і куди хочеш. Звичайно, можна звинувачувати будь-кого, але майже півроку люди мали можливість зробити вакцину в комфортних умовах, але люди побігли саме зараз, коли знайти хворого та інфікуватися – раз плюнути».

«Хіба є зараз люди, які не чули, що потрібно дотримуватись маскового режиму, дистанції в півтора метри? Що ще потрібно дорослим людям для самоорганізації? Чому шведи це роблять просто, а українці дихають у потилицю один одному? Ну навіть адміністрації торгових центрів можуть же допомагати організовувати вакцинацію» , — додає Федір Лапій.

Проте, за словами Лапія, навіть за таких умов згортати пункти вакцинації в розпал епідемії в жодному разі не можна.

«Ризик підхопити там ковід менший порівняно з ризиком серед відвідувачів вокзалів, торгових центрів, громадського транспорту. У центри вакцинації, як правило, здебільшого люди приходять свідомо для вакцинації. Більшість із них у масках. І в Україні не прийнято приходити на вакцинацію із симптомами застуди та з температурою. На відміну від походу до магазину чи поїздки громадським транспортом. Тому говорити про те, що центри вакцинації – ковідарії, не зовсім коректно», — підсумував експерт.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяДіти перейшли до групи ризику, вони хворіють на коронавірус частіше та важче — лікар-педіатр
Следующая статьяЗеленський розуміє «токсичність» справи та не відпустить Харківського під амністію — адвокат