Прем’єр-міністри Великобританії та Нідерландів за підсумками зустрічі на саміті Ради Європи 16 травня у Рейк’явіку домовилися сприяти створенню міжнародної коаліції щодо посилення протиповітряної оборони України.

Ріші Сунак і Марк Рютте зауважили, що «працюватимуть над створенням міжнародної коаліції для надання Україні бойових повітряних сил і засобів, надаючи підтримку у всьому – від навчання до придбання винищувачів F-16 «. У США також заявили, що не виступатимуть проти цього кроку. Отже, що дасть Україні постачання цих літаків, пише kp.ua.

Одна ескадрилья F16 може завдати ударів більше, ніж 100 HIMARS

F16 — це багатоцільовий літак, який дає можливість завдавати ударів як по повітряних цілях, так і по наземних. Він надійний, розвиває більшу швидкість, висоту здатний набирати вертикально.

Основна перевага винищувачів — вони несуть до 10,5 т корисного навантаження і можуть вражати цілі як на морі, так і на землі. Одна ескадрилья F16 (36 одиниць) може завдати ударів більше, ніж 100 HIMARS. Очікується, що Україна отримає три ескадрильї.

Літак F16 досі залишається основою повітряних сил багатьох країн світу.

F-16 пройшов кілька модернізацій. На сьогодні існує 10 лише його основних видів, а ще велика кількість локалізованих версій. Він і зараз має перевагу над російськими літаками.

Характеристики F-16

 • Екіпаж — 1 особа
 • Довжина – 15 метрів
 • Розмах крил – 9,5 метра
 • Максимальна швидкість — 2+ Маха (2,4 тис. км/год)
 • Максимальна злітна вага – 21,7 тонни
 • Вага бойового навантаження – 1,1 тонни
 • Точок підвіски — до 13

F-16 – простий у обслуговуванні, літаків такого типу чимало у США та Європі. Тобто ВСУ не матиме проблем з обслуговуванням та відновленням техніки. Важливим обмеженням цього літака є невелика дальність польотів. Винищувач F-16 може завдавати ударів по наземних цілях різними типами зброї, а також стати частиною протиповітряної оборони України. Вартість одного літака в залежності від модифікації складає 43 – 55 млн доларів.

Зараз на озброєнні Повітряних сил ЗСУ є літак, близький за класом F-16 – МіГ-29. Але він програє в електроніці та системах управління. F-16 також значно краще МіГ-29 щодо озброєння.

Чому для України винищувач F-16 – найкращий варіант

Він легкий і дешевий в обслуговуванні. Особливо якщо порівнювати його з найпотужнішим літаком США – F-15E Strike Eagle. Наприклад, вартість однієї льотної години сучасних версій F-16 та F15E становить відповідно 8000-15 000 та 27 000 доларів. Пояснюється це досить просто. Винищувач F-16 має простішу «начинку» і лише один двигун, адже його спочатку конструювали не тільки для повітряних сил США, але і для різних американських союзників. При цьому F-16 може виконувати практично всі завдання у повітрі: від повітряних боїв до високоточного бомбардування.

Як використовуватиметься F-16 в Україні

Залежно від озброєння та обладнання F-16 може виконувати ролі одразу чотирьох типів літаків.

 • Винищувач – для повітряного бою з авіацією супротивника.
 • Винищувач-перехоплювач – для полювання на крилаті ракети та ворожі бомбардувальники. Особливо ефективні ці літаки будуть у зв’язку з наземним ППО типу Patriot та IRIS-T SML.
 • Літак радіоелектронної боротьби – для придушення та знищення ППО.
 • Винищувач-бомбардувальник — для завдання ударів по наземних цілях.

Які країни можуть поставити в Україну F-16

По-перше, це Нідерланди, ВПС яких вже отримали більшу частину замовлених F-35. Та сама ситуація у Бельгії, де на заміну F-16 приходять F-35. Також безболісно розлучитися з деякою кількістю F-16 може Данія (вони знаходяться на зберіганні та не експлуатуються. – Ред.).

Є ці літаки ще у Греції, Туреччині та Норвегії. Але ці країни навряд чи віддадуть свої винищувачі Україні. Теж можна сказати про Румунію, Словаччину та Болгарію.

Напевно, Польща може передати якусь кількість своїх F-16, хоча F-35 для Польщі ще не поставлено. У будь-якому випадку, отримувати F-16 Україна може і з Європи, і США. Їх багато, для них є величезний спектр озброєнь та додаткового обладнання.

Це не будуть нові літаки, але й не найсучасніші винищувачі західного виробництва будуть серйозною силою, здатною різко змінити хід війни. Особливо якщо в комплект озброєння увійдуть крилаті ракети.

Американський F-16 може протистояти російському Су-30

Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний зазначив, що українським захисникам потрібні західні літаки-винищувачі F-16.

І отриманих МІГ-29 – недостатньо. Західні літаки серії F пройшли кілька етапів модернізації — вони оснащені новою станцією радіолокації і високоточним озброєнням. А на старі МіГ-29 (вже отримані нашими військовими як допомогу від союзників) не можна ставити сучасні ракети, стверджує речник ЗС ЗСУ Юрій Ігнат.

За його словами, радянський винищувач МіГ-29 не здатний протистояти російському Су-30, тому Збройним силам України потрібні західні F-16.

— МіГ-29 залишився у четвертому поколінні, у 70-80 роках (минулого століття. – Ред.). А західні літаки серії F, наприклад, F-16, проходили кілька етапів глибокої модернізації, — пояснив представник ЗСУ.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяЗасновниця Дня вишиванки: Не уявляла, що студентська акція стане таким великим святом
Следующая статьяВерховний суд і корупція. Чи допоможе перезавантаження?