Тримання в СІЗО або 107 мільйонів 360 тисяч застави – такий запобіжний захід Вищий антикорупційний суд обрав для колишнього голови Верховного суду Всеволода Князєва, якого підозрюють в отримані майже тримільйонного хабаря.

Втім для всіх очевидно, що голова ВС не міг сам все вирішувати. Розкриваючи деталі справи, прокурор САП Олександр Омельченко зазначив, що гроші призначалися не лише для Князєва, а й для подальшої передачі суддям Верховного суду. І сказав про можливе розширення кола фігурантів гучної справи.

Незалежні юристи стверджують, що гроші давалися за… цілком законне рішення. І це ще більше підриває репутацію вищого органу третьої гілки влади. KP.UA перейнялась питанням: якщо довіра геть втрачена, чи можна все залишати, як воно є? І який може бути результат перезавантаження Верховного суду?

Розпустити по нижчих інстанціях

З кожним днем все більше новин. 18 травня на засіданні Вищої Ради правосуддя прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури повідомив, що у трьох суддів Верховного суду таки знайшли мічені долари з тих 2,7 мільйонів, про які нібито домовлявся Всеволод Князєв. У одного служки Феміди вилучили $10 000, у іншого — $2300, у третього — $50 000. І це, схоже, не вся сума, яка після отримання хабаря розпорошилася кабінетами будинку на вулиці Пилипа Орлика.

— Ситуація вочевидь катастрофічна. Вся країна побачила, що рішення у Верховному суді виносилися за гроші. Я неодноразово говорив і писав про те, що рішення, які приймаються Великою палатою, скидаються на натягування сови на глобус – не відповідають  ні законам, ні логіці. Щоб це припинити, відновити хоч якусь довіру до судової влади, Верховний суд має бути повністю розформований, — вважає керуючий партнер адвокатського об’єднання “Кравець і партнери” Ростислав Кравець.

Юрист нагадує, що створення Верховного суду  у 2017 році відбулося з порушеннями, що підтвердили Конституційний суд та Європейський суд з прав людини. Фактично сталося рейдерське захоплення повноважень і приміщення Верховного суду України. Реформатори створили Громадську раду доброчесності, етичну комісію, обіцяючи через них наповнити новий орган виключено непідкупними та професійними людьми, яким зарплати в кілька тисяч гривень вистачить для повного щастя.  Не спрацювало, не вистачило…

— Потрібне повне перезавантаження, — впевнений Ростислав Кравець. — Судді ВС з малим досвідом можуть піти в перші інстанції, хто має більший досвід — можуть спробувати себе в апеляційних. Я вважаю, що без надуманих конкурсів, без рад доброчесності в Україні можна сформувати нормальний Вищий суд – повернути повноваження Верховному суду України, який не ліквідований і є конституційним органом влади на відміну від Верховного суду без України.

Також, на думку юриста, треба скасувати шалені виплати верховним суддям, обмеживши їхній місячний заробіток 10 мінімальними зарплатами.

— Як показала практика, більшість нинішніх суддів йшли у ВС саме за шаленими грошима. А ті, хто любить працювати, хоче працювати і шанує закон, той вдовольниться і розумним розміром заробітку, — підсумовує Ростислав Кравець.

Чому боротьба із корупцією сприяє її розростанню

Директор департаменту Науково-дослідного інституту проблем досудового розслідування Олександр Бабіков пригадує стару притчу: обсиджений мухами йог медитує в позі лотоса. Перехожий його пожалів і змахнув гілочкою комах. “Що ти наробив, — сказав йог, — ті, хто на мені сиділи, вже були ситі. Зараз налетять голодні і можуть загризти до смерті…”

— Перезавантаження нічого не дасть. Хто буде перезавантажувати? Громадські активісти, які заради доброчесності показали повну неспроможність і безвідповідальність? Вони вже так все поперезавантажували, що перестало працювати те, що працювало. Чого варті тільки ті конкурси, коли одні виходять, інші заходять за незрозумілими критеріями, — каже Олександр Бабіков.

На його думку, проблема почалася з люстрації, під виглядом якої вигнали професійних чиновників, а на їхнє місце прийшли люди без управлінського досвіду, без пересторог, але з амбіціями, відчуттям “голоду” і великим бажання відбити виділені під конкурси гроші.

— Так ми отримали розростання корупції. Тому, як би не склалося у Верховному суді, будь-який порух в бік перезавантаження я розцінюю лише як спробу завести своїх підконтрольних людей, які ще погіршать ситуацію. Як адвокат, я можу сказати: те, що заявляють САП і НАБУ, не  є істиною в останній інстанції. Я неодноразово стикався з матеріалами НАБУ, які свідчили про фальсифікації. Ми знаємо, які великі проблеми у нас в судах, але вони такі самі в усіх правоохоронних органах. Оцей хайп навколо Верховного суду – це не тільки велика пляма на судову владу, це й спрямована дія. Бо з великою долею вірогідності судова влада не буде виступати справедливим арбітром, щоб не сваритися з правоохоронними органами. А буде узаконювати незаконні дії. Це не має ніякого відношення ні до боротьби з корупцією, ні до державних інтересів, — каже Олександр Бабіков.

Невідворотність покарання

Судова гілка влади давно перебуває в стані перманентних реформ, і вони тривають досі. Правник Сергій Горбатюк, відомий як колишній керівник слідства у справах Майдану, не певний, що реформа на реформу дасть позитивний результат:

— На жаль, всі бачать, що система правосуддя і правоохоронних органів після всіх реформ залишається хворою. Реформи проводилися не для того, щоб були позитивні зміни, а для окозамилювання – ми, мовляв, реагуємо на недоліки. Але кожна влада реагує так, щоб потягти рік – два – три і  за цей час провести в систему людей, які будуть їй підконтрольні. Насправді реформа мусить забезпечити  одне – це невідворотне покарання за порушення. Тому коли говоримо про реформу в судовій системі, то мусимо говорити про таку Вищу раду правосуддя, яка швидко і принципово реагує на все, що не відповідає літері закону.

На думку експерта, мусять бути чіткі критерії, за що судді можуть позбутися посади або й понести кримінальну відповідальність. І не просто критерії, а за ними мають прийматися рішення.

— Коли немає страху перед покаранням, тільки одиниці, виходячи з виховання і свідомості, можуть дотримуватися норм. А у нас майже три роки судді не притягаються до дисциплінарної відповідальності через ті самі реформи. Вища кваліфікаційна комісія суддів і Вища рада правосуддя позбавлені таких повноважень, і поновити їх ніхто не поспішає.

Сергій Горбатюк ще раз підкреслює: якщо запрацює принцип невідворотності кари за злочин, необхідність в реформах відпаде.

З історії питання

Про затримання голови Верховного суду Всеволода Князєва ЗМІ повідомили 15 травня, у НАБУ та САП це підтвердили 16-го. Спеціалізований антикорупційний суд підтвердив законність тримання судді в СІЗО. З 2,7 мільйонів доларів хабаря, які інкримінують  судді, були знайдені не всі кошти.

Рішення, за яке пропонували 2,7 мільйона доларів, пов’язане з правом власності на 40,19% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату Ferrexpo. Гроші ніби то передавав олігарх Костянтин Жеваго, який зараз перебуває у Франції.

Разом с Князєвим був затриманий київський адвокат Олег Горецький. Долари, за версією слідства, йшли через його офіс. В оборудці був задіяний давній знайомий Князєва нотаріус Кирило Горбуров. Адвокати судді заявили, що він був завербований НАБУ і займався провокацією хабаря.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статья5 запитань про F-16: чому саме вони можуть стати вирішальним фактором у війні
Следующая статьяСлідами «справи Князєва»: Естонія воює з корупцією «цифрою», а Куба – страхом