Незважаючи на те, що питання про вступ України до НАТО зараз перебуває на порядку денному у відносинах із союзниками, за фактом вони реально ще не готові прийняти нашу країну до Альянсу. Натомість вони запропонували новий формат – надання Києву гарантій безпеки до вступу у Блок.

Про це вже заявили у Франції. «Франція готова погодити з Україною домовленості, спрямовані на надання гарантій безпеки, які допоможуть їй захистити себе у довгостроковій перспективі та запобігти можливим майбутнім агресіям», — повідомили у французькому МЗС.

Тут же наголошується, що разом із Францією гарантії безпеки Україні готові надати США, Німеччина та Великобританія. Показово, що саме ці країни вже давали гарантії безпеки Україні 1994 року в Будапештському меморандумі, пише kp.ua.

Захід допомагатиме Україні так само, як і Ізраїлю

Що ж являє собою нинішній формат гарантій безпеки Києву? План, який одержав назву «Київський договір про безпеку», має забезпечити юридично обов’язкові гарантії безпеки для України з боку коаліції західних країн – щоб посилити наші можливості відбивати російські атаки. Для цього пропонують проведення масштабних спільних навчань, надання передових оборонних систем озброєнь та підтримку розвитку оборонно-промислової бази України. План розробила експертна група на чолі з главою Офісу президента Андрієм Єрмаком та ексгенсеком НАТО Андерсом Фог Расмуссеном. Угода про гарантії безпеки не замінить вступ до НАТО і повинна забезпечити Україні безпеку, доки вона не стане членом Альянсу.

Як пише The Wall Street Journal, західні союзники за цим планом можуть запропонувати їй так звану ізраїльську модель безпеки.

Деталі цієї моделі пояснив президент Польщі Анджей Дуда в інтерв’ю The Wall Street Journal. За його словами, «ізраїльська модель безпеки» передбачає пріоритетний доступ Києва до передової зброї та оборонних технологій. На Заході вважають, що такий формат швидко допоможе Україні протидіяти російській агресії, наблизить її армію до стандартів НАТО, а також дозволить Блоку не стати стороною конфлікту. Не виключено, що Україна отримає право скликати засідання НАТО та звертатися за допомогою до окремих країн Блоку.

Проте американські чиновники доводять, що «ізраїльська модель» для України розглядається лише як альтернатива нешвидкому вступу до НАТО. Захід упродовж багатьох років допомагає Ізраїлю в протистоянні на Близькому Сході, не приймаючи в Альянс і не даючи формальних гарантій безпеки.

Гарантії можуть бути прийняті вже в червні на саміті НАТО у Вільнюсі

Анджей Дуда повідомив, що «обговорення цього питання триває зараз». Раніше він обговорив таку модель із президентом США Джо Байденом під час його лютневого візиту до Польщі. Дуда не виключив, що угода може бути підписана за результатами літнього саміту НАТО у Вільнюсі.

Прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак підтримує ідею вступу України до НАТО та наполягає на тому, що до цього має бути розроблений план забезпечення безпеки країни. «Нам потрібно подумати про те, як у майбутньому ми захищатимемо безпеку України. Це розмова, яку ми вже маємо розпочати, тому що саміт у Вільнюсі – гарне місце для його завершення», — сказав він.

Сунак також закликав союзників України надати більше артилерії, далекобійної зброї, танків та систем ППО, щоб відбити російське вторгнення, і заявив, що війна досягла переломного моменту, і Київ може отримати вирішальну перевагу, якщо йому дадуть правильну зброю.

The Wall Street Journal припускає, що оголошення такого формату підтримки України вплине на плани країни-агресора, а Володимир Путін має зрозуміти, що не варто розраховувати на втому Заходу від війни та зменшення допомоги. «Сьогодні Росія має зрозуміти, що Україна отримала ці гарантії безпеки і що вони не зникнуть ні з часом, ні зі втомою Заходу», – сказав Дуда.

Колишній керівник відділу політичного планування НАТО Фабріс Потьє заявив, що США виступатимуть головним гарантом заходів безпеки для України. Головні противники вступу України до НАТО – Німеччина та Франція – загалом згодні з планом.

«Договір має бути достатньо обов’язковим, щоб бути гідним довіри, інакше Росія не сприйматиме його серйозно, і угода не зможе зупинити її і запобігти ще одній війні», — сказав Потьє.

Думка експерта

Олег Жданов, експерт з питань міжнародної безпеки:

– Тут немає підстав для побоювань. Як пояснив канцлер Німеччини Олаф Шольц, ці гарантії будуть надані не ЗАМІСТЬ, а ДО вступу України до НАТО. Формат цих гарантій дасть Україні доступ до своєчасної зброї та військових технологій. Тобто вони зобов’язуються нас озброїти до вступу до НАТО, і вони не відмовляються приймати нас. Але сам вступ України до Альянсу може бути лише після завершення війни – НАТО безпосередньо не хоче і не вплутуватиметься у цю війну.

І на відміну від Будапештського меморандуму, де ці ж країни також давали гарантії безпеки Україні, «ізраїльський формат» буде міжнародним документом, який юридично їх зобов’язує. У Будапештському меморандумі йшлося про гарантії, хоча вони самі не прописувалися. А тут усе буде вивірено та закріплено як міжнародний договір з НАТО чи окремими його членами. Тож це вигідний для нас формат.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяТактика «тисячі порізів»: чого домагаються російські добровольці
Следующая статьяБензин та дизель подорожчають? Навіщо кабмін створює запас палива