Загибель бійця Нацгвардії, винуватцем якої називають голову Макарівського районного суду Олексія Тандира, знову змусила суспільство порушити питання: як боротися з пияцтвом за кермом? Якщо сам вершитель закону дозволяє собі його ігнорувати, то що говорити про решту!

Обговорюючи надзвичайну подію, користувачі соцмереж звинувачують м’які вироки, маленькі штрафи, лояльність патрульних, куплену за хабар. Чи можна реально щось зробити – KP.UA запитала експертів.

Чому викручується

«Однозначно викрутиться» — такі коментарі зараз найпоширеніші під новинами про ДТП. За останньою інформацією, Олексій Тандир справді намагається викрутитися. То заявляє, що за кермом був не він, а водій, що втік, то дає каламутні показання і категорично відмовляється від обстеження на алкоголь. Як випливає з повідомлення Державного бюро розслідувань, біологічні зразки у нього хочуть взяти примусово – за ухвалою слідчого судді.

— Відмова від експертизи тлумачиться на користь вини водія лише за адміністративного оформлення ДТП. У кримінальному процесі все потребує доказів. Якщо експертиза встановить у крові судді перевищення дозволеної норми (0,2 проміле. – Ред.), йому загрожуватиме від 5 до 10 років позбавлення волі. Якщо доказів сп’яніння не буде, то від 3 до 8 років, – каже адвокат Олексій Сиротін. – Як показує практика, за відсутності обтяжуючих обставин, яким вважається сп’яніння, з урахуванням хороших характеристик тощо суди практикують найменші терміни або навіть виносять умовні вироки.

Нам вдалося поспілкуватися з юристом, який був залучений на місце ДТП як експерт.

— У машині судді була порожня пляшка пива, тільки це ще нічого не означає, він міг випити її вчора. Але навіть якщо експертизу на алкоголь не проведуть, обтяжлива обставина є. Зупинний шлях свідчить, що наїзд був скоєний на великій швидкості – не менше ніж 70 кілометрів на годину. Про блокпост на Житомирській трасі знають усі водії, там є знак зупинки, що світиться у нічний час. Водій однозначно мав зменшити швидкість і пригальмувати перед блокпостом. Якщо він цього не зробив, значить порушена реакція, — вважає наш співрозмовник.

До питання толерантності

Колеги судді Тандира оперативно заявили, що шоковані новиною і що в Макарівському районному суді панує нульова толерантність до алкоголю за кермом. Водночас «Автомайдан» на своїй сторінці у фейсбуці нагадує, що Олексій Тандир у 2018 році особисто закрив адміністративну справу з ДТП за участю судді Києво-Святошинського суду Дмитра Усатова і що в кейсі у Тандира багато інших закритих справ щодо 130-ї статті КУпАП (водіння у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння).

— Я думаю, що за будь-яких обставин ця історія закінчиться судом та реальним вироком, — каже адвокат Олексій Сиротін. – Під час несення служби загинув нацгвардієць, батько трьох дітей, син фронтовика, брат фронтовика. Історія набула надто великого резонансу, щоб її можна було спустити на гальмах. Але якби трагедії не трапилося, і суддю просто зупинив дорожній патруль, він цілком міг би покладатися на свої «корочки». А якби й виписали штраф, то 17 тисяч гривень при зарплаті судді — це копійки.

Суддю Олексія Тандира затримано. Проводиться досудове слідство. Фото: facebook.com/makarivCourtСуддю Олексія Тандира затримано. Проводиться досудове слідство. Фото: facebook.com/makarivCourt

Для когось – копійки, для когось – достаток

Влітку 2020 року набув чинності закон, що істотно підвищує відповідальність за керування автомобілем та іншими транспортними засобами у нетверезому стані.

Наразі покарання за перше порушення становить 17 000 гривень із позбавленням права сідає за кермо на рік, за повторне – 34 000 гривень плюс позбавлення на 3 роки, за третє – 51 000 із позбавленням права керувати на 10 років. Як бачимо, те, що для судді — копійки, для звичайного українця може стати цілим статком.

Але порушують і бідні, і багаті. Тому з кожною резонансною ДТП знову постає питання про підвищення штрафів та посилення покарання. Київський адвокат Євген Кузьмін багато років захищає у судах водіїв, викритих у дружбі із «зеленим змієм», тому ми запитали його думку.

— Як би не підвищували і не посилювали — аж до розстрілу, все одно сідають після випивки за кермо. Поки що людство не придумало, як викорінити пияцтво. Але удар по гаманцю все ж таки дієвий спосіб. Наразі є законопроєкт, розрахований на військовий стан, який піднімає нижню планку штрафу до 51 000 гривень із конфіскацією автомобіля. Особисто я – за. Це всіх не зупинить, але когось притормозить. Імовірність тяжких наслідків зменшиться, – вважає Євген Кузьмін.

Операція «Провокація»

Але є інша сторона медалі, на яку звертають увагу і Євген Кузьмін, і інші експерти. З підвищенням штрафів у поліції може посилитися спокуса малювати статистику адміністративних протоколів щодо пияцтва за кермом. З погляду пішохода – нехай ловлять! Що ж відбувається насправді, нам розповів колишній начальник Центру безпеки дорожнього руху МВС України Василь Зайченко, який зараз веде адвокатську практику:

— Співробітники поліції використовують правову безграмотність людей. Зупиняють машину, пропонують водієві проїхати на огляд. А на подвір’ї вечір чи вже наближається ніч. Людина поспішає, а треба відкладати справи та їхати до клініки за 50 кілометрів. Зрозуміло, водій відмовляється. Добре, кажуть патрульні, ми на тебе оформимо протокол, а в суді ти все розкажеш і доведеш, що був не п’яний. Але суддя не хоче ні в що вникати, особливо коли представлено вигідний поліції фрагмент запису на бодікамеру. Відмовився від експертизи – отже, винний. Суддя призначає штраф, — пояснює наш експерт.

Василь Зайченко згадує одну історію:

— Учасник АТО, кіборг із Донецького аеропорту їхав на похорон побратима. Абсолютно тверезий, але тремтіли пальці. Вони у нього постійно тремтять – це результат кількох контузій. Патрульні зупинили, вимагають їхати на експертизу. Нічого не хочуть слухати – фіксують протокол із відмовою від обстеження на алкоголь. Мені вдалося схилити суддю на бік клієнта, коли вона дізналася про його історію. Але такий випадок поодинокий, а спровоковані адмінпротоколи – масові.

Також експерт зазначає, що багато водіїв не бояться сідати п’яними за кермо, оскільки впевнені, що можуть відкупитися від поліції. Як мінімум, у 40% випадків так і трапляється. Зростуть суми штрафів – зростуть розміри хабарів.

– Безпека дорожнього руху – це комплексна проблема, одним точковим ударом її не можна вирішити.

Нестримуючий фактор

Прихильники підвищення санкцій кивають на європейський досвід. Наприклад, у Польщі з січня 2022 року за керування автомобілем у нетверезому стані від 0,5 проміле можна отримати штраф у розмірі від 5000 до 60 000 злотих (більше 1000 — 13 000 євро) або навіть позбутися волі на строк до 2 років. Українці, які зараз перебувають у Польщі, кажуть, що п’яний на дорозі – рідкість.

– У Європі інша культура ставлення до алкоголю, – каже адвокат Вадим Володарський. – Я більше 25 років працюю з цією категорією справ, і за весь цей час склалася однозначна думка: збільшення штрафів не працює на свідомість як стримуючий фактор. Людина сідає нетверезою за кермо у двох випадках: або вона настільки п’яна, що не бачить берегів, то тут будь-яке покарання не зупинить, або впевнена, що в ДТП не потрапить і поліція не зупинить. Мовляв, я розумний, я обережний. З ким завгодно може статися, але не зі мною. З цією самовпевненістю теж нічого не вдієш.

А нічого не допомогло…

Вадим Володарський наводить як приклад Росію.

— Це якраз той випадок, коли ми можемо аналізувати досвід нашого ворога, бо він є негативним. Проблеми з пияцтвом у країни-агресора стоять набагато гостріше. Шляхом посилення покарань там пішли років на сім раніше за нас. Запровадили обов’язкове позбавлення прав – не допомогло, стали підсумовувати строки позбавлення – не допомогло. У деяких водіїв позбавлень назбиралось до 50 років, а все одно п’ють та сідають за кермо. Лихачать так, як людина, якій втрачати вже нема чого. У Росії намагалися конфіскувати машини, то теж не допомогло. У них, як у нас, їздять на авто, оформлені на іншу людину. Пробували запроваджувати адміністративний арешт – теж не допомагає. Років чотири тому в Москві був показовий випадок: зіткнулися дві машини, обидва водії п’яні. Інспектори зупиняють двох автомобілістів на роль понятих – а ті також п’яні.

На думку експерта, західний досвід підвищення санкцій нам не підходить ще й тому, що в Європі немає таких зловживань у поліції.

— У нас існує велика ймовірність, що нечувані штрафи платитимуть тверезі, а п’яні відкуповуватимуться хабарами, — констатує Вадим Володарський. – Але головне навіть не це. Сама проблема певною мірою роздута. Нещодавно я дивився статистику аварійності, тож стан сп’яніння є причиною ДТП всього в 3% випадків. Просто такі події стають особливо резонансними, і всі акцентуються на них. Виходить, якщо ми повністю позбудемося п’яних за кермом, аварійність впаде не набагато.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяБитва за Бахмут: що далі?
Следующая статьяПовернення в Україну платне: що задумала влада з військово­зобов’язаними чоловіками, які виїхали за кордон