Менше трьох тижнів залишилося до часу «Ч», коли пороги колишніх військкоматів повинні почати оббивати жінки. Від ідеї масової постановки на військовий облік представників прекрасної статі Україна поки що відмовилася. Але ті, хто обрав професію рятувати життя, мають пройти цей шлях і на війні.

Про нові правила — у питаннях та відповідях, пише kp.ua.

1. Хто обов’язково має бути взятий на військовий облік?

Згідно із законом, прийнятим 7.10.22, з 1 жовтня 2023 року на військовий облік в обов’язковому порядку беруться жінки віком до 60 років, які здобули професійно-технічну або вищу освіту за будь-якою медичною чи фармацевтичною спеціальністю та придатні до служби за станом здоров’я.

2. Хто може стати на облік добровільно?

Закон не зобов’язує, але дає право постановки на військовий облік жінкам призовного віку, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю.

Перелік таких спеціальностей та професій міститься у наказі Міністерства оборони № 313 від 11.10.2021.

Наприкінці 2021 року Міноборони зареєструвало у Мін’юсті наказ, під дію якого підпадали фактично всі професії, а облік мав бути обов’язковим. Але внаслідок резонансу суспільства концепція змінилася.

3. Як це відбуватиметься?

Іти в терцентри комплектації (колишні військкомати) всім жінкам-медикам та фармацевтам 1 жовтня не потрібно. Як роз’яснили kp.ua у пресслужбі Генштабу України, складати списки військовозобов’язаних та передавати їх до ТЦК будуть особи, які відповідають за мобілізаційну роботу. Такі мають бути призначені на всіх підприємствах будь-якої форми власності.

— Але з’явитися у військкомат все одно доведеться — жінки мають пройти військово-лікарську комісію, — каже речник командування Сухопутних військ Володимир Фітьо. – Очевидно, розсилатимуться повістки із зазначенням дати та часу.

4. Якщо вже є приписне свідчення?

З 30 грудня 2022 року медичні училища та виші зобов’язані за два місяці до закінчення навчання студенток подавати про них дані до ТЦК. Але такий порядок існував і раніше. Більшість жінок-медиків уже мають приписне посвідчення, тобто поставлені на військовий облік згідно з дипломом.

— Жінкам, які мають приписне посвідчення, не потрібно звертатися до ТЦК, якщо в їхньому житті не відбулося суттєвих змін, — каже адвокат Олексій Сиротін. — Але це бажано зробити, якщо відбулася зміна проживання, роботи, народилася дитина, отримана інвалідність або стан здоров’я змінився у бік визнання непридатності до військової служби.

5. Якщо є диплом, але робота не за фахом?

Друга вища освіта чи зміна професії не є підставою для ухилення від обліку, кажуть у Генштабі.

У законі йдеться про жінок, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність. Наприклад, якщо менеджер з продажу має диплом медсестри, відповідальний за мобработу повинен повідомити про це у ТЦК.

6. Чи можуть жінки-медики виїжджати за кордон?

Диплом не входить до переліку документів, які потрібно пред’являти у пункті прикордонної перепустки. Іншого способу відрізнити жінку-медика від медика немає. Тому наразі заборони немає і в найближчому майбутньому, очевидно, не передбачається. У Держприкордонслужбі посилаються на те, що Правилами перетину кордону виїзд для жінок, які стануть на військовий облік з 1 жовтня, не обмежений.

Водночас до Правил можуть внести зміни, як це сталося після заборони на виїзд без поважних причин для чиновників. Міністерства та відомства подають до прикордонної служби списки держслужбовців, які включають і жінок. Такі списки зобов’язані подавати медичні установи та фармкомпанії.

7. Чи можна влаштуватися працювати, не перебуваючи на військовому обліку?

Нині – так. Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений 30 грудня минулого року, дозволяє працевлаштовуватися без військового обліку до кінця 2026 року.

Але при цьому роботодавець, який приймає до штату жінку-медика чи фармацевта, зобов’язаний повідомити про це ТЦК. Тобто так чи інакше доведеться чекати повістки.

Нагадаємо, стати на військовий облік зобов’язані всі медики та фармацевти, які працюють як у державному, так і приватному секторі. Безробітні чи оформлені як ФОП жінки мають з’явитися у ТЦК самі.

8. Що загрожує жінкам за непостановку на військовий облік?

Кампанія, яка стартує 1 жовтня, поки що не має фінішу. Якщо дивитися пункт вище, теоретично він може настати і 2026 року.

— Поки не названо дату закінчення оформлення військового обліку жінок-медиків, штрафні санкції не повинні діяти, — вважає адвокат Олексій Сиротін. — Я думаю, що мають бути офіційні коментарі щодо цього.

Водночас ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення свідчить, що за порушення правил військового обліку під час військового стану може бути накладений штраф у розмірі від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Це від 850 до 1700 гривень.

З 1 жовтня, якщо не буде роз’яснень, ця санкція поширюється на жінок-медиків, як і на чоловіків.

9. Що загрожує роботодавцю, який не повідомив про військовослужбовця?

Тут усе досить чітко. Якщо роботодавець має у штаті або приймає на роботу військовозобов’язану жінку і не повідомляє про це ТЦК, він підлягає адміністративному покаранню:

 • для фізосіб штраф від 3400 до 5100 грн,
 • для юросіб — від 5100 до 8500 грн.

10. Чи повинні ставати на облік вагітні?

Ясності в цьому питанні теж немає чи поки що немає. Але однозначно, що, згідно з Положенням,про військово-лікарську експертизу вагітні жінки вважаються непридатними до військової служби незалежно від терміну та перебігу вагітності.

11. Хто із жінок-медиків підлягає мобілізації?

Жінки, придатні до служби за станом здоров’я та сімейним обставинам, підлягають призову до Збройних сил чи оборонних робіт. Мобілізація відбуватиметься відповідно до спеціальності.

Поряд із чоловіками жінки-медики можуть отримати броню від підприємства та мають право на відстрочку як за загальними, так і ґендерними обставинами.

Не підлягають призову жінки, які перебувають у декретній відпустці для догляду за дитиною до 3 років або до 6 років, якщо дитина за медичними показаннями потребує домашнього догляду.

Право на відстрочку мають матері-одиначки, багатодітні матері (три та більше дітей), мами дітей з інвалідністю або якщо батько дітей служить у ЗСУ.

Для отримання відстрочки у ТЦК та СП потрібно подати підтверджуючі довідки.

12. Які документи нести до ТЦК?

 • Паспорт чи ID-картку,
 • ID-номер,
 • диплом про здобуття спеціальності,
 • довідку з місця роботи із зазначенням спеціальності, за якою жінка працює,
 • свідоцтво про народження дитини або документ про опіку над дитиною,
 • свідоцтво про шлюб, якщо є,
 • фотокартки 3х4.

Заяву про постановку на військовий облік можна написати вдома.

Які спеціальності, крім медичних, вважаються родинними військовим

 • Хімія, хімічні технології, інженерія, біологія.
 • Телекомунікації та радіотехніка.
 • Інженерія програмного забезпечення, комп’ютерні науки, інформаційні системи та технології, комп’ютерна інженерія, системний аналіз, кібербезпека, мікро- та наносистемна техніка, автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології.
 • Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка.
 • Науки про Землю, географія, фізика, астрономія.
 • Харчові технології, розробка виробництва та переробки продукції тваринництва.
 • Забезпечення військ, озброєння та військова техніка, технології легкої промисловості.
 • Біомедична інженерія, біотехнології та біоінженерія.
 • Ветеринарна медицина, ветеринарна гігієна.
 • Облік та оподаткування, маркетинг, менеджмент, підприємництво, економіка, фінанси, банківська справа, страхування.
 • Видавництво та поліграфія.
 • Психологія, соціальна робота, соціальне забезпечення.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяРинок праці: яким спеціалістам найпростіше знайти роботу в Україні
Следующая статьяОбмежаться Карабахом? Три сценарії розвитку конфлікту між Азербайджаном та Вірменією