Нині військова служба – це високий ризик, але й непогане фінансове забезпечення. Нещодавно ми розповідали, на які виплати можуть розраховувати військові та члени їхніх сімей в різних життєвих ситуаціях. Сьогодні кореспондент KP.UA розбиралась з питанням пільг.

На що мають право військові

 1. Кредити. На період особливого стану військовослужбовці-контрактники мають пільги по кредитних зобов’язаннях. Для мобілізованих вони починають діяти з моменту призову. Військові звільняються від сплати відсотків за позикою, від штрафів чи пені за затримку платежів. Погашенню підлягає тільки взята у борг сумма, тобто тіло кредиту. Але не на всі займи.
  – Ця пільга діє в усіх фінансових організаціях – державних та комерційних банках, ломбардах, МФО. Щоб скористатися нею, треба подати до банку заяву та довідку про перебування або зарахування до складу військової частини, — каже адвокат Євген Стеценко. – Документи можуть передати родичі бійця. Якщо відсотки продовжують нараховувати, треба звернутися зі скаргою до керівництва установи, в крайньому разі – до суду. Однак треба пам’ятати, що пільга не поширюється на кредити для придбання житла та автомобіля.
 2. Податки. Мобілізовані ФОП звільняються від податку на доходи фізичних осіб та подання звітності. Всі військовослужбовці звільняються від сплати військового збору.
 3. Робота. На період проходження служби за військовиками залишається робоче місце, вони не можуть бути звільнені або скорочені. Але положення про збереження і нарахування середньомісячної зарплати для мобілізованого вже не діє.
 4. Транспорт. Військовослужбовці мають право на безоплатний проїзд залізничним, повітряним, водним та автомобільним (окрім таксі) транспортом, коли перебувають у відпустці, у відрядженні, при переведенні на нове місце служби, дорогою від військової частини до місця проживання при звільненні.

Які пільги у родин

1. Транспорт. Члени сімей військовослужбовців мають часткове право на безоплатний проїзд залізничним, повітряним, водним та автомобільним транспортом. Умови мають бути такі:

 • проїзд від місця проживання до місця служби військового у зв’язку з його переведенням,
 • до місця, де військовослужбовець проводить відпустку або проходить лікування в межах України,
 • при звільненні військового зі служби до обраного місця проживання в межах України.

2. Освіта. Дітям військовослужбовців у першочерговому порядку надаються місця в школах та дитячих садках, дитячих оздоровчих таборах, незалежно від форм власності.

Що належить членам сімей загиблих захисників

Крім фінансової допомоги у 15 000 000 гривень, члени сімей військовослужбовців, які полягли на полі бою, мають близько двох десятків пільг, однак реально працюють далеко не всі, а деякі просто втратили сенс.

 1. Медицина. Безоплатне одержання ліків, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів. Безоплатне першочергове зубопротезування, а також забезпечення санаторно-курортним лікуванням чи одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Щорічне медичне обстеження і диспансеризація.
 2. Транспорт. Безоплатний проїзд міським, залізничним транспортом.
 3.  Комуналка. 50% знижка по квартплаті, за користування газом, електроенергією та іншими компослугами. 50% знижка вартості палива, в тому числі рідкого.
 4. Житло. Позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення умов.
 5. Робота. Переважне право залишитися на роботі при скороченні штату та на працевлаштування в разі ліквідації підприємства. Використання щорічної відпустки у зручний час.
 6. Лікарняний. При тимчасовій непрацезданості виплачується допомога у розмірі 100% середньої зарплати, незалежно від стажу роботи.
 7. Освіта. Вступ поза конкурсом до державних та комунальних закладів вищої та фахової технічної освіти на спеціальності, підготовка за якими здійснюється за рахунок бюджетів.

В переліку є також першочергове право на вступ до житлово-будівельних кооперативів, першочергове встановлення стаціонарних телефонів, обслуговування поза чергою в службах побуту, закладах громадського харчування, позачерговий капітальний та поточний ремонт житла. Очевидно, що ці пільги перекочували в сучасні закони із законів радянських часів.

— Реально працюють тільки пільги по комунальних послугах, — коментує голова громадської організації “Серце нАЗОВні” Віра Литвиненко, мати загиблого воїна. – Може, хтось і звертався по безкоштовні ліки, але такого серед нашої спільноти не чула. А щодо безоплатного зубопротезування, то ми знаємо, що це таке. Якби держава уклала договори з приватними клініками, це була б реальна турбота.

За словами Віри Литвиненко, дружинам та матерям загиблих залізничники можуть відмовити в проїзді.

— Кажуть касирки з віконечок на залізниці: “не такий документ” чи “де написано, що ви мама». Одного разу я посвідчення в маршрутці показала, так водій заявив: “Вам 15 гривень шкода?”. Більше бажання показувати немає.

Що стосується забезпечення житлом, то Віра Литвиненко нагадує, скільки сімей полеглих бійців з Маріуполя не те що потребують “поліпшення умов”, а просто втратили своє житло. І ніхто про це навіть не згадує. Єдине, що нав’язливо пропонують чиновники, – це продуктові пайки з вермішеллю, олією і якимись консервами.

Довідка

Статус члена сім’ї загиблого захисника Батьківщини можуть отримати:

 • дружина або чоловік,
 • батьки,
 • діти, які не мають своїх сімей,
 • діти, які мають свої сім’ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття,
 • діти, обоє батьків яких загинули,
 • утриманці загиблого, яким у зв’язку із втратою годувальника виплачується пенсія.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяВибори до Сейму: за кого можуть віддати голоси поляки
Следующая статьяСправа про «здачу» півдня: робота над помилками чи пошук «крайніх»