Кримінальна справа щодо неналежної оборони Херсонської області на початку відкритого вторгнення, яку веде Державне бюро розслідувань (ДБР), набирає оборони. У справі вже фігурує дивна смерть екс-глава Херсонської обласної військової адміністрації Геннадія Лагути, яка сталася півтора тижні тому. Наразі слідчі, як повідомляється у ЗМІ, допитали понад 50 осіб, серед яких високопоставлені генерали та представники командування ЗСУ. Слідчі приходили на розмову навіть до головного ЗСУ Валерія Залужного. Чому про справу заговорили так голосно саме зараз і яка ймовірність, що одним із головних «стрілочників» можуть призначити покійного Лагуту, читайте у матеріалі «Апострофа«.

Відповідну кримінальну справу щодо стрімкого захоплення росіянами півдня ДБР розпочало ще 11 квітня 2022 року. У березні 2023 року ДБР, відповідаючи на звернення ВВС Україна, заявило, що ця справа розслідується в рамках частини 1 статті 111 та частини 3 статті 425 Кримінального кодексу — за звинуваченням у державній зраді та недбалому ставленні до військової служби.

Одним із основних питань, яке цікавлять слідство, стала нездатність оперативного командування угруповання Південь відбити стрімкий прорив окупаційних військ із території захопленого Криму на Херсонську область через Перекопський перешийок. У тому числі, чому росіяни так стрімко пройшли територією, яка, за задумом, повинна була бути замінована, а також чому не були підірвані мости, що з’єднують півострів з материковою Україною, а також мости на території самої Херсонщини.

«Росіяни рано вранці розпочали свою «спецоперацію», а близько 12:00 вони вже були біля Нової Каховки. За лічені години пройшли таку відстань. Виходить оборони там взагалі не було? За об’єктивною інформацією, яка надходила, було відомо, що вони всю техніку кинули саме через мости. Чому вони не були підірвані? У Київській області з цим справилися. Мені відомо, що незадовго до вторгнення окупанти рекомендували жителям півночі Криму тимчасово покинути населені пункти, включаючи і в Армянську. Вони допускали, що будуть удари ЗСУ у відповідь, але їх не було«, — каже «Апострофу» капітан 1 рангу, екс-заступник начальника штабу ВМС України Андрій Риженко.

Окрім уже мертвого Геннадія Лагути, слідство допитало цілий список високопосадовців. Згідно з інформацією від ВВС Україна, у цій справі поки що ніхто не оголошений підозрюваним, але, як передбачає видання, це може статися найближчим часом. За даними джерел ВВС у числі допитаних виявилися такі особи:

— командувач Об’єднаних сил ЗСУ Сергій Наєв;

— колишні командири військового угруповання Південь, включаючи генералів Андрія Ковальчука та Андрія Соколова, а також керівники інших військових формувань, що входять до цього угруповання;

— генерал Віктор Муженко, колишній начальник Генштабу, який 24 лютого 2022 року приєднався до вищого військового керівництва та брав участь у ухваленні рішень у штабі;

— екс-начальник Генштабу ЗСУ генерал Руслан Хомчак;

— колишній командир 59-ї окремої мотопіхотної бригади, яка обороняла південь України, полковник Олександр Виноградов.

Геннадій Лагута, який, за попередніми даними, вчинив самогубство, негласно підозрювався у неналежній підготовці сил ТРО у Херсонській області. Офіційно СБУ йому інкримінувало підробку документів та шахрайство. За версією спецслужби, Геннадій Лагута взяв у місцевої підприємниці у користування її авто, а потім, скориставшись її відсутністю в Україні, приватизував машину через приватного нотаріуса, але попався на цьому. У результаті йому загрожувало до 12 років в’язниці.

Люди, близькі знайомі з Геннадій Лагутою, наполягають, що його просто довели до суїциду.

«Він (Геннадій Лагута — «Апостроф») був головою обласної адміністрації якраз у перший період вторгнення. Це його звинувачували у здачі Херсона, хоча в його обов’язках немає жодного слова про підготовку до оборони, такі завдання не належали до моменту повномасштабного вторгнення», – розповів журналістам депутат Херсонської облради Сергій Хлань.

Саме Хлань, який давно знав Лагуту та його родину, серед перших повідомив, що чоловік звів рахунки життям, попередньо наковтавшись якихось медпрепаратів.

Загалом у рамках кримінального провадження свідчення дали понад півсотні осіб. При цьому ні колишній начальник ГУ СБУ в Криму Олег Кулініч, якого заарештували минулого літа, ні інші співробітники СБУ у справі не фігурують. Виходить, що у справі проходять виключно військові та цивільні чиновники, на кшталт уже покійного Лагути.

«Не можна сказати, що вказана справа – політична міна, спрямована проти військових. Тут скоріше «міна», спрямована проти політичної стабільності в країні в цілому. З одного боку, є запит суспільства знати правду, чому окупанти там швидко зайняли величезні території на півдні. Миколаїв або Харків, від якого до кордону з РФ близько 40 км., вони не взяли. З іншого боку, тягати на допити бойових генералів, які зараз готують та проводять стратегічні операції, а також загрожувати їм підозрами – дуже слизьке рішення з погляду інтересів країни, а не просто перспектив. Ось колишніх керівників допитати варто. Екс-главу СБУ Івана Баканова, наприклад, щоб розуміти, які саме накази та кому віддавалися в перші години та дні вторгнення», — зазначив у розмові з «Апострофом» голова Центру прикладних політичних досліджень Володимир Фесенко.

Дивність у цій історії полягає не лише в тому, що Кулініч проходить у іншій кримінальній справі, а також у тому, що тодішнього голову СБУ Херсонщини Сергія Криворучка було «просто позбавлено» генеральського звання і навіть після цього він залишилося в лавах Служби. Причому, як наполягає Криворучко, кримінальних справ проти нього взагалі немає.

Останнє ще більше схиляє критичну публіку думати, що реально має місце пошук «стрілочників» саме серед військових та цивільних чинів, а представники спецслужби йдуть у інших справах або взагалі можуть відбутися «легким» переляком. Хоча вони також мали пряме відношення до забезпечення обороноздатності на адміністративному кордоні з Кримом.

«Якщо говорити про справу щодо «здачі» півдня, то вона надто велика, щоб просто взяти і повісити все на вже мертвого Геннадія Лагуту. У питанні організації оборони на півдні та адмінкордоном з окупованим Кримом займалося безліч керівників. У процес також був залучений і заарештований екс-начальник СБУ Криму Кулініч, хоча його функції були номінальними, але у випадку з ним залишається відкритим питання, через кого росіяни могли отримувати інформацію про готовність нашої оборони на півдні Херсонщини. За кілька місяців до відкритого вторгнення Кулініч ініціював обліт наших позицій з вертольота нібито з метою переконатися у готовності військових. За підсумками було складено докладний звіт. Що там було написано, і в які руки він потрапив, невідомо«, — каже «Апострофу» експерт з діяльності спецслужб Іван Ступак.

Незважаючи на те, що у справі про «здачу» півдня обов’язково має бути розглянута версія про наявність російської агентури на рівні обласного армійського, цивільного керівництва, а також співробітників ГУ СБУ у Криму та Херсонській області, ДБР, за яким стоїть Банкова, робить основний акцент саме на ЗСУ.

Також кілька джерел ВВС заявили, що в контексті розслідування цієї справи «слідчі проводили бесіду з Валерієм Залужним». Поки що головнокомандувач ЗСУ не має процесуального статусу у цій справі, і офіційного виклику на допит йому не надходило. Однак, можливо, що згодом такий статус буде надано. Враховуючи можливий перебіг подій, у певних політичних колах ця справа вже отримала назву «справа Залужного».

У ДБР відмовилися надавати журналістам офіційні відомості про можливий статус Валерія Залужного у розслідуванні. Аналогічна відповідь надійшла із СБУ, співробітники якої входять до спільної слідчої групи у цій справі.

«У справі щодо «здачі» півдня країни треба мати на увазі, що питання не тільки в тому, чи були підірвані мости, але в підготовці до оборони та розгортання частин. Тут уже питання до ГУР. Рішення про оперативне розгортання частин ухвалюється командуванням на основі даних розвідки про підготовку окупантів та концентрацію їх сил у Криму перед вторгненням. Якщо ГУР тоді не надало відповідних даних, то які питання до Наєва чи Залужного?», — зазначив у коментарі «Апострофу» військовий аналітик Дмитро Снєгірьов.

Проте, за інформацією «Української правди», у ДБР повідомили, що поточні слідчі дії включають проведення військових та вибухотехнічних експертиз. Крім того, УП підтвердила, що командування угруповання Південь і командири підрозділів були допитані як свідки. Як зазначають джерела УП, немає підстав стверджувати про наявність у матеріалах справи інформації про розмінування.

Цікаво, що важливого свідка — військового Івана Сестріватовского, завданням якого було підірвати мости на Чонгарі, ГБР допитало лише після того, як він поспілкувався із журналістами. Причому сам Сестріватовський наполягає, що намагався привести в дію вибуховий механізм на Чонгарі, але не спрацював. При цьому генерал, колишній командувач управління військ Південь Соколов визнає, що мости на Чонгарі замінували, а мости через Дніпро – ні.

Загалом складається враження, що військові персони на кшталт генерала Соколова пішли на спілкування з журналістами, побоюючись, що їх можуть цілеспрямовано зробити «крайніми».

Історія з кримінальною справою лише набирає обертів, але за кадром залишається ще багато питань, що стосуються самого слідства, а не лише факту втрати територій на півдні: чому один із фігурантів (Геннадій Лагута) звів рахунки з життям, наскільки країна у лютому 2022 року була готова до відкритого вторгнення росіян, чому Андрій Соколов наполягає, що з 4 необхідних для оборони Херсонщини бригад у нього було лише півтори, а також як цивільні слідчі ДБР, не знайомі з армійською специфікою, можуть розслідувати такі справи…

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяБезвідсоткові кредити, дитсадок поза чергою: які пільги мають військові та члени їх сімей
Следующая статьяТри чверті автоімпортерів та дилерів вважають ринок вживаних авто непрозорим — опитування