В Україні з 1 грудня 2022 року зросте прожитковий мінімум, що потягне за собою підвищення різних соціальних виплати, так як пенсії, аліменти, допомога по безробіттю та інші. Також водяться нові правила в оформлені субсидій. А от тарифи за оплату ЖКГ залишаться без змін, так само і зарплати українців. Про всі зміни з 1 грудня в Україні – читайте на “Апострофі“.

Зросте прожитковий мінімум

З 1 грудня 2022 року держбюджетом передбачено збільшення розміру прожиткового мінімуму. Це буде останнє збільшення не лише у поточному році, а й на весь 2023 рік. Отже середній показник прожиткового мінімуму зросте з 2508 грн до 2589 грн на особу.

Прожитковий мінімум для кожної категорії населення буде таким:

 • для дітей до 6 років – 2272 грн;
 • для дітей 6-18 років – 2833 грн;
 • для працездатних повнолітніх громадян – 2684 грн;
 • для осіб, які втратили працездатність він становитиме 2093 грн.

Варто зазначити, що від розміру прожиткового мінімуму визначається розмір всіх інших соціальних виплат: пенсії, аліменти, допомоги по безробіттю, інвалідності тощо.

Підвищення пенсій

З грудня зросте мінімальна та максимальна пенсії, а також більше грошей буде у тих, хто має надбавки до пенсії чи понаднормовий стаж.

 • мінімальна пенсія зросте на 66 гривень до 2093 гривень;
 • максимальна – на 660 гривень до 20 920 гривень.

Для непрацюючих осіб до 70 років із повним страховим стажем, 30 років для жінок та 35 років для чоловіків, мінімальна пенсія становитиме 2500 грн. Тим, хто має меншу тривалість страхового стажу, доплата встановлюється пропорційно до наявного страхового стажу.

Аліменти та допомога дітям

Мінімальний гарантований розмір аліментів складає 50% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. З 1 грудня він становитиме:

 • діти до 6 років – 1136 гривень;
 • діти від 6 до 18 років – 1416 гривень.

Максимальний розмір аліментів становитиме:

 • діти до 6 років – 22 720 гривень;
 • діти від 6 до 18 років – 28 330 гривень.

З грудня також зросте допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, та соцдопомога на дітей з інвалідністю, над якими встановлено опіку чи піклування. Вона так само відрізнятиметься від віку дитини:

 • діти до 6 років – 5680 гривень та 7952 гривні відповідно;
 • діти від 6 до 18 років – 7082 гривні та 9915 гривень відповідно.

Виплати по безробіттю

Мінімальний розмір по безробіттю – це фіксована сума, яка з грудня залишається без змін. Залежно від розміру страхового стажу українець може розраховувати на 650, або 1800 гривень.

А от максимальний розмір виплат по безробіттю зросте до 10 736 гривень на місяць.

Субсидії

З 1 грудня нарахуванням субсидій для українців буде займатись не Мінсоцполітики, а Пенсійний фонд. Для тих, в кого субсидія вже нарахована, не зміниться нічого, виплатити будуть надходити через “Укрпошту” або на власні банківські рахунки. А от тї, хто ще не подався на отримання субсидій, мають це робити вже через ПФУ.

Зазначимо, що споживачі, які вперше подають заявку на субсидії, щоб отримати її на поточний опалювальний сезон, повинні подавати заявки не пізніше, ніж через два місяці від старту сезону, тобто до 15 грудня.

Для нарахування субсидій вперше, можна звертатися до органів Фонду, посадових осіб центру надання адміністративних послуг, уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної або міської ради. Також заяву можна подати й в онлайн форматі. Це можна зробити на сайті ПФУ, через мобільний додаток ПФУ або на порталі “Дія”.

Щодо розміру субсидії, то цьогоріч вона може складати до 1800 гривень.

Тарифи ЖКГ

Так як Верховна рада запровадила мораторій на підвищення цін на газ, тепло та гарячу воду під час війни, тарифи на оплату житлово-комунальних послуг залишаться без змін.

Тарифи на світло

 • 1,44 грн за кВт-год за весь спожитий обсяг до 250 кВт-год.,
 • 1,68 грн за кВт-год. у разі споживання понад 250 кВт-год.

Тарифи на газ

У грудні для українців продовжить діяти два тарифи: місячний та річний. У випадку річного контракту, встановлений у ньому тариф діятиме весь період воєнного стану та ще 6 місяців після. Постачальником останньої надії й надалі залишається НАК “Нафтогаз”. Тариф для населення зберігається на рівні 7,96 грн/куб. Також не зміняться тарифи на розподіл газу та операторів ГРС.

Тарифи на опалення

Ціни на газ для виробників тепла (ТЕС) зафіксовано до 30 квітня 2023 року, що дозволить місцевій владі не підвищувати тарифи на опалення та гарячу воду для побутових споживачів

Тарифи на воду

Тарифи на воду у різних регіонах різні – від 24,52 до 45,97 грн за куб. м, вони також залишаються незмінними.

Зміни для водіїв

Від 14 грудня 2022 року почнуть діяти нові правила оформлення та перереєстрації для автомобілів. Якщо раніше ці послуги надавались виключно фізично у сервісних центрах МВС, то тепер це можна зробити ще й онлайн через застосунок “Дія” або “Електронний кабінет водія”.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.