Отримувати ліки за зниженою ціною або й узагалі безкоштовно мають право найбільш вразливі категорії громадян: хворі на невиліковні хвороби, люди з інвалідністю, діти з хронічними та смертельними недугами. Медична субвенція, котра надходить у місцеві бюджети з державної скарбниці, розподіляється в тому числі й на такі потреби. Однак у місті Жмеринка внаслідок неправильного перерозподілу коштів вибухнув справжній скандал навколо безкоштовних медпрепаратів.

Першого березня пільговики зі Жмеринки та 71 села Жмеринського району змушені були ночувати під аптекою, що знаходиться біля районної лікарні. Чергувати залишилися не всі, проте й ті, що стояли у черзі, ліків не отримали. А все тому, що на препарати було виділено всього 20 тисяч гривень. Люди знали, що цих коштів не вистачить, щоб забезпечити безкоштовно ліками всіх, хто має на це право. Тому пацієнти змушені були викручуватися самостійно: вибудовували черги, вигадували правила, сварилися, а потім об’єдналися й мітингували. Все заради одного: добитися можливості скористатися своїм законним правом.

Мати дитини, яка хворіє на епілепсію, Оксана Мальченко розповідає, що змушена була на два дні залишити на батька 13-річну дитину, яка значно відстає у розвитку, аби вистояти під аптекою за дорогими ліками.

— Виплат, які отримуємо від держави, нам катастрофічно не вистачає, — розповідає Оксана Мальченко. — Щомісяця на ліки йде близько 2 000 гривень. Коли люди дізналися, що на ліки для міста і сіл виділили лише 20 000 гривень, вирішили, що отримувати їх будуть тільки ті, хто стоятиме у черзі під аптекою і не відходитиме нікуди. Сварилися і з лікарями, і між собою, часом ледь не доходило до бійки. Мешканці сіл, що приїхали своїми авто, ночували до ранку в машинах. Але вранці ліки отримали всього кілька людей. Дехто з тих, кому ліків не дісталося, поїхав додому, понуривши голову. Решта написали два звернення: до міської та районної рад. Ми налаштовані стукати у всі кабінети, адже не просимо неможливого – вимагаємо лише поваги і дотримання наших прав.

Цьогоріч Жмеринка має у своєму розпорядженні бюджет розміром майже 312 мільйонів гривень. На ці гроші запланували відремонтувати дороги, школи (напевно, тепер з батьків не здиратимуть кошти на ремонт), також заплановано витратити більше мільйона гривень на ремонт старого басейну та чималу суму — на нову котельню. А от на медицину взагалі та на безкоштовні ліки зокрема грошей забракло – з міського бюджету на районні лікарні не виділено жодної копійки. Чиновники виправдовуються: мовляв, міських лікарень у Жмеринці немає, тож і кошти хай виділяє район. Тим часом із держбюджету на цей рік заплановано виділити субвенцію понад 52 мільйони гривень на охорону здоров’я у Жмеринському районі та самій Жмеринці. З цих грошей на ліки для тих, хто їх потребує найбільше, буде витрачено всього… 300 тисяч гривень на рік — тобто сума в тисячу разів менша, ніж бюджет Жмеринки.

Державні гроші потрапляють на рахунки районних закладів охорони здоров’я через міську раду – згідно з трансфертною угодою, укладеною торік у серпні. Виходить, що держава вливає мільйони в охорону здоров’я, а міська рада тим часом навіть копійок на таку справу шкодує.

Як виявилося, депутатська комісія з питань охорони здоров’я пропонувала при перерозподілі минулорічного бюджетного залишку (а це немало – 25 мільйонів гривень) передати бодай один відсоток на рахунок районної медицини, аби забезпечити хворих ліками.

— Хоча б 250 тисяч із тих 25 мільйонів виділили – і питання забезпечення пільговиків рецептурними ліками зняли б з порядку денного на кілька місяців, — вважає голова постійної комісії з питань охорони здоров’я Богдан Боровський. – Ми внесли таку пропозицію під час засідання комісії, коли звітувало фінуправління. Але нас не підтримали.

Чи то депутати погано просили, чи фінансисти знайшли краще застосування «зайвим» бюджетним грошам, але на медичні заклади не виділили жодної копійки. Управлінці ж виправдовуються: не могли дати гроші, бо в міськраді навіть немає програми з охорони здоров’я. А ще, за словами заступника начальника фінансового управління Жмеринської міськради Людмили Романової, депутати хоч і висунули пропозицію виділити медикам кошти, проте не підкріпили її ні планом, ні звітом.

Наразі в районному бюджеті заплановано 28,902 мільйона гривень на обслуговування мешканців міста та 23,982 мільйона гривень — для мешканців району. Ці гроші надходять з держбюджету, і, за словами начальника відділу охорони здоров’я Жмеринської РДА Олександра Ярмоленка, з них 22 мільйони гривень цього року підуть лише на зарплату медперсоналу.

— Така критична ситуація склалася через те, що сума на безкоштовні ліки дуже маленька, тільки 300 тисяч гривень на весь рік, — говорить Олександр Ярмоленко. — Дуже важко вирішити, кому найбільш необхідно отримати цю допомогу. Тому десять тисяч гривень вирішили виділити на знеболюючі для онкохворих на останній стадії раку. Ще десять тисяч виділили для хворих, які проживають у Жмеринському районі. Депутати районної ради запланували виділення ще 100 тисяч на ці потреби з районного бюджету, але на ці кошти буде придбано ліки для селян. Містянам же краще звернутися за грошима в міську раду. Ті, хто вже отримав ліки, повторно у чергу не стають — будемо забезпечувати тих, хто поки що препаратів не отримував.

Предыдущая статьяИз-за снятия санкций с Иванющенко Украина потеряла 5,4 млрд грн
Следующая статьяШлинчак: Насирову надо подумать не только об армии адвокатов, но и об армии охранников