Ракетними ударами знищено Трипільську ТЕС – найбільшу електростанцію у столичному регіоні. До цього було підірвано чи сильно пошкоджено інші об’єкти енергетичної інфраструктури України. “Апостроф” з’ясовував, які це матиме наслідки, зокрема для Києва.

У ніч на 11 квітня Росія завдала масованого ракетного удару по Україні, вразивши, серед іншого, низку енергооб’єктів у кількох регіонах. Зокрема, країна-агресор повністю знищила найбільшу у київському регіоні електростанцію – Трипільську ТЕС. Відповідну інформацію голова наглядової ради ПАТ “Центренерго” Андрій Гота підтвердив агенції “Інтерфакс-Україна”.

Трипільська ТЕС знаходиться на Київщині на південь від столиці. Це був найбільший енергооб’єкт у столичному регіоні (загальна номінальна потужність складала 1,8 гігавата), який забезпечував електрикою Київську, Житомирську та Черкаську області.

Станція була підрозділом держкомпанії “Центренерго”, яка тепер втратила всю свою генерацію – 22 березня було зруйновано Зміївську ТЕС у Харківській області, а Вуглегірська ТЕС у Донецькій області потрапила під окупацію ще влітку 2022 року.

Надзвичайна та критична

Отже, постає питання щодо наслідків руйнування Трипільської та інших ТЕС. Головне — це завдало колосального удару по всій енергетичній системі України.

“Ситуація критична з погляду забезпечення балансу електроенергії”, – сказав “Апострофу” ексміністр палива та енергетики України Іван Плачков, нагадавши, що зруйновано не лише Трипільську ТЕС, а й більшість інших теплоелектростанцій.

Як розповів “Апострофу” керівник енергетичних програм Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп, після березневого масованого обстрілу вітчизняна енергосистема балансувалася завдяки імпорту електроенергії. Можливо, найближчим часом це вдасться робити й надалі. Але однозначно стане важче.

“У нас, по суті, серйозних збитків зазнала вся теплова генерація. Великі пошкодження на гідроелектростанціях, у зв’язку з чим у нас обмежені балансуючі потужності, і це означає наближення до графіків відключення”, – сказав експерт.

Особливо важко буде з настанням спекотної погоди: “Якщо день ми проходитимемо більш-менш завдяки підвищенню генерації сонця, то з 18.00 й до ночі почнуться проблеми”.

Робити прогнози на зиму поки зарано. “За температури мінус п’ять — мінус десять буде дуже серйозний дефіцит (в енергосистемі)”, – пояснив Прокіп.

Київ у зоні ризику

Яким чином руйнація Трипільської ТЕС позначиться на енергопостачанні столиці? Київ забезпечується електрикою двома теплоелектроцентралями – ТЕЦ-5 (найбільша ТЕЦ України потужністю 700 мегаватів) та ТЕЦ-6 (500 мегаватів). Однак не йдеться про автономну подачу електроенергії.

“Буде загальний дефіцит електроенергії в країні. Наша енергосистема є цілісною, тому якщо виникне дефіцит, то можуть бути обмеження по всіх регіонах, у тому числі у КиєвіПотрібно до цього готуватися – не виключені віялові відключення”, – попереджає Іван Плачков.

Взимку 2022-2023 років у Києві вже були відключення світла. “Це визначається можливостями не тільки генерації, а й систем передачі електроенергії, тобто чи можна організовувати перетікання. Якийсь регіон може бути дефіцитним, але якщо в цілому в системі присутній профіцит, то можна буде цьому регіону щось передати — тоді проблем з відключеннями не виникне, — розповідає Андріан Прокіп. – Якщо буде дефіцит і генерації, і в системі передачі, тоді без відключень не обійтися. Таким чином, ймовірність відключень у Києві також однозначно зросла”.

Ситуацію з енергопостачанням у країні може покращити імпорт електроенергії з ЄС. Це, напевно, доведеться робити, в першу чергу, в пікові години споживання.

“Інша справа, що ми фізично обмежені в дозволених потужностях, які ми можемо імпортувати, — каже Андріан Прокіп. – У нас дозволена потужність імпорту з Європи складає 1,7 гігавата. Два тижні тому у нас був години, коли потужність була по 1,5 гігавата”.

Іншими словами, імпорт електроенергії вже знаходиться поблизу дозволеного ліміту пропускної спроможності мережі, і в ситуації, що склалася, може його незабаром досягти.

Щоправда, Україна вже розпочала переговори з Євросоюзом щодо збільшення пропускної спроможності системи для імпорту електроенергії. Сподіватимемося, що ці переговори виявляться успішними. Інакше на нас чекають дуже темні часи.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Previous articleНовий закон про мобілізацію: що зміниться для українців
Next article15 новацій Закону про мобілізацію