Поки Вінницький апеляційний суд визначається із датою розгляду скарги житомирян, вони написали лист до Президента України, в якому просять втрутитись у ситуацію з будівництвом АЗС по проспекту Незалежності, 29.
Майже два роки мешканці трьох багатоповерхівок Житомира в мікрорайоні «Гормолзавод» намагаються довести, що будівництво АЗС по вулиці Незалежності, 29 ведеться з порушеннями, тому що від майбутньої заправки до будинків — не більше 10-ти метрів. А за екологічними та санітарними нормами має бути не менше 50-ти метрів. Це підтверджували й інженери, які проектували АЗС. Хоча відстань можна зменшити до 25-ти метрів, за умови, якщо дозволяють екологічні норми і, якщо використовується протипожежне та екологічно чисте устаткування. Але всі митарства у пошуках істини не привели до усунення порушень будівництва. Суд першої інстанції став на бік міської ради та забудовника.
Але зараз у Вінницькому апеляційному суді знаходиться скарга житомирян на рішення Богунського районного суду міста Житомира по справі № 295/11369/17 від 21.11.2018 року, яке вони вважають незаконним: суд не повністю з’ясовував обставини, що мають значення для справи.
А почалось все в серпні 2017 року, коли несподівано для мешканців трьох багатоповерхових будинків неподалік дитячого майданчика почали різати дерева.
— Зрізали біля 90 дерев, які відділяли дитячий майданчик від проїжджої частини дороги, — розповідає мешканка одної з багатоповерхівок Наталія Павловська,- без попередження мешканців, без нашої згоди. І коли ми поцікавились, що це робиться, то нам сказали, що земельна ділянка продана і тут зведуть АЗС. Без громадських слухань, без згоди мешканців міська рада прийняла рішення про будівництво АЗС поруч з дитячим майданчиком та житловими будинками. Ми викликали поліцію.
Мешканці багатоповерхівок одразу ж вдарили на сполох: зібрали ініціативну групу та почали шукати, звідки «ноги ростуть». Неодноразово звертались до мера Житомира Сергія Сухомлина із проханням зупинити будівництво, але безрезультатно.
— Нам показали протокол громадських слухань, — розповідають мешканці мікрорайону «Гормолзавод», — але тема слухань була іншою – зміна цільового призначення земельної ділянки, яку згодом міська рада продала за 4,3 мільйона гривень і дала згоду на будівництво на ній АЗС. І ніхто нас на ті громадські слухання не запрошував. Дивує і те, що участь в тих слуханнях брав громадський активіст, а нині депутат Житомирської міської ради Владислав Пучич. Дивним є той факт, що громадські слухання проводились в той же час, коли майже всі їх учасники були на акції протесту під обласною прокуратурою. В інтернет виданнях є фото з акції, на яких Владислав Пучич ще з однією ніби-то учасницею громадських слухань – Юлією Демчук. Я вже не говорю про те, що жоден з учасників громадських слухань не є мешканцем нашого мікрорайону.
Мешканці багатоповерхівок влаштовували акції протесту, перекривали дорогу, ініціювали позачергову сесія, звертались на телебачення, до нардепів, в суд. І всі зусилля виявились марними. Міський голова, звітуючи про свою діяльність у 2018 році, на зустрічі із мешканцями міста заявив, що АЗС по Незалежності, 29 таки побудують, тому що «він десь був за кордоном і бачив там заправки і в дворах житлових будинків».
— В серпні 2018 року ми звернулися з позовом до Житомирської міської ради, Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради та товариства з обмеженою відповідальністю «ЮПІДЖІ» про визнання незаконним та скасування наказу департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради про затвердження містобудівних умов щодо будівництва автозаправної станції на земельній ділянці у м. Житомир проспект Незалежності,29, а також визнання незаконним та скасування рішення Житомирської міської ради про затвердження детального плану території та проекту землеустрою. Але суд не взяв до уваги те, що АЗС – об’єкт підвищено небезпеки і аж ніяк не може бути побудована на землі, цільове призначення якої – земля громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, призначення яке змінили під ТОВ «ЮПІДЖІ», — дивується Наталія Павловська.
Виходить, що цільове призначення земельної ділянки змінили під забудову конкретного об’єкта. Тоді виникає питання, яке відношення АЗС має до будівництва та обслуговування будівель торгівлі?
— В суді ми вимагали скасування рішення про видачу містобудівних умов. Оскільки АЗС є об’єктом підвищеної небезпеки, а не об’єктом торгівлі.
Суд не взяв це до уваги, — розповідає Наталія Павловська. – Тому що в рішенні про містобудівні умови вписали, що в діяльності АЗС є КВЕД — роздрібна торгівля, що цілком відповідає цільовому призначенню земельної ділянки кадастровий номер 1810136300:05:025:0017.
Поки тривають суди, будівництво призупинили. Мешканці трьох багатоповерхових будинків мікрорайону «Гормолзавод» вірять, що апеляційний суд прийме об’єктивне рішення.
— Ми розуміємо, що земельна ділянка продана, що підприємець вклав кошти, що ці кошти вже давно засвоєні, — пояснюють мешканці мікрорайону «Гормолзавод», — але має ж бути і здоровий глузд. Як можна будувати АЗС біля дитячого майданчика, який знаходиться п’ятьма метрами нижче місця будівництва заправки та проїжджої частини дороги? Як можна нехтувати небезпечною відстанню між об’єктом будівництва та майданчиком, яка по закону має бути не меншою 25 метрів, тим паче, що в містобудівних умовах вказано, що потрібно усунути ці порушення? Чим керувались депутати, коли змінювали цільове призначення земельної ділянки? І чому не запросили на громадські слухання жодного з мешканців трьох багатоповерхівок?
В Житомирі на ці питання людям ніхто не дав відповіді. Тому у них залишається надія на Вінницький апеляційний суд та Президента України.
Автор: Сергій ВОЛЬСЬКИЙ