У психіатричних лікарнях пацієнтів годують за 7 гривень на день

…Спершу в це важко навіть повірити. Хіба може бути таке у центрі Європи, як ми себе гордо іменуємо? Та ще й у ХХІ столітті?! Виходить, може.

Тоді як ми завзято прагнемо стати частиною цивілізованого та заможного світу — обділених і хворих людей держава, можна сказати, морить голодом, пише газета «Експрес».

Житомирська психіатрична лікарня — одна з найбільших у регіоні. У народі її називають просто «Гуйва» — за назвою сусіднього селища. Тут постійно лікуються понад 400 пацієнтів. Лікуються — і… голодують. Бо назвати харчуванням те, що вони одержують на бюджетні кошти, украй важко.

«Я випадково навідався в лікарню й був шокований побаченим, — розповідає депутат облради Дмитро Кропачов. — Ознайомився з документами щодо фінансування харчування, а також зазирнув у меню. Виявляється, хворих годують лише на 16% потреби! На харчування пацієнтів у 2016 році обласним бюджетом затверджено 1 мільйон 363 тисячі гривень. Іншими словами, на кожного хворого 4 гривні 78 копійок на день!»

Пан Кропачов показує отриманий в лікарні документ — довідку про дотримання натуральних норм харчування хворих. Майже за всіма позиціями у списку є величезна недостача від потреби. Приміром, у
січні хворі одержали 81% макаронів, 29% птиці, 15% риби і тільки 1 (один!) відсоток м’яса. А таких продуктів, як сир, молоко та сметана, вони того місяця не бачили взагалі! Але що ж пацієнти їдять?!

«Ось типове меню на тиждень, — показує копію Дмитро Ігорович. — Можна лишень уявити, як наїдаються нещасні хворі». Беру аркуш з написаним меню й читаю. Понеділок: на сніданок — суп з вермішеллю, на обід – борщ з капустою, вермішель та чай, на вечерю — каша рисова і знову — чай. Меню інших днів таке ж
одноманітне: супи з вермішеллю чи перловкою вранці, супи з капустою чи з рисом на обід, і ячмінна, рисова або вівсяна каші — на вечерю. Шість(!) разів на тиждень в обід — макарони. Ось і все розмаїття. Ані тобі м’яса, ані риби, ані сиру чи молока.

Але хіба можна повернутися до здоров’я на самих макаронах? Адже в будь-якій лікарні однією з обов’язкових умов одужання є калорійне харчування. Тим більше, коли мова про таку специфічну лікарню, як психіатрична. Адже тут пацієнти часто перебувають досить тривалий час — 50 — 60 діб. До того ж, у багатьох немає родичів, або ті відмовилися від спілкування (через специфіку хвороб). Таким людям чекати передач із харчами нема від кого — вони мусять їсти лише те, що виділила держава. А держава в особі
чиновників, виглядає, просто махнула на цих хворих рукою. Чому? Бо чимало з них їй не цікаві як виборці — через свої хвороби вони не мають виборчих прав. Тож навіщо таких «непотрібних» громадян, за логікою чиновників, добре годувати?

Теперішній головлікар Олександр Гусак бідкається – мовляв, вся надія на спонсорів та благодійників. А поки що доводиться щодня годувати хворих здебільшого супчиками та крупами.

Натомість обласні чиновники вдають, що така ганебна ситуація — цілком нормальна. «Насправді на одного хворого на день передбачено не 4,78 гривні, а значно більше – 7 гривень 80 копійок, — запевняє начальник управління фінансів ОДА Ганна Ємченко. — Це ще непогана сума — бо в інших психлікарнях краю
цифри ще менші». Отже, 7,80 гривні у 2016 році проти 2,86 у 2013-му. Здавалося б, фінансування зросло  утричі! Але якщо перевести ці суми в долари (врахувавши тодішній і теперішній курси та ціни), то вийде невеселе порівняння. Три роки тому одного хворого годували на 36 центів, а тепер — за 28. Вдумайтеся. 28 центів. НА ОДИН ДЕНЬ.

До речі, про центи й долари. В омріяних нами Сполучених Штатах також є такі медзаклади. І там також годують хворих. Чим? Жителька штату Колорадо Таня Гілмор розповіла про меню в одній з тамтешніх провінційних психлікарень.

«Це типове меню одного з днів, — пояснює пані Таня. — А загалом асортимент значно більший. Отже, на сніданок хворі отримують млинці, омлет зі сиром, бекон, вівсяну кашу, солодкі пластівці, а також каву чи чай на вибір. Обідають піцою, салатом і кока-колою. На вечерю подають бефстроганов і парену моркву з горохом. Тож м’ясні продукти, як бачите, є в раціоні і вранці, і ввечері».

Загальна вартість такого денного харчування становить 30 — 40 доларів. Проти наших 28 центів. Різниця — у 120 — 140 разів! Навіть з урахуванням 20-разової відмінності в сумі середніх зарплат виходить, що наші психічнохворі їдять у 6 — 7 разів бідніше за американських.

Про жахливе харчування у психлікарнях знають і правоохоронці. Але… не мають важелів для реагування. «Ми щоквартально здійснюємо перевірки щодо харчування в лікарнях, — пояснює начальник відділу обласної прокуратури Сергій Костюк. — Ось і тепер укотре виявили, що грошей на це виділено дуже мало —  лише
20% потреби. Тому калорійність готових страв на третину нижча за норму. Листи з вимогами усунути
порушення ми скеровуємо в органи влади. Якщо ж вони не виправляють ситуацію, ми на це вплинути не можемо…»

А поки триває таке чиновницьке листування, тисячі психічно хворих українців перебиваються з хліба на воду. Керівники лікарень і кухарі викручуються як можуть, аби нагодувати пацієнтів «чимось з нічого». Але для держави, яка мріє стати членом Євросоюзу, таке ставлення до нещасних та нужденних людей є нічим невиправданою ганьбою.

Сергій БОВКУН, газета «Експрес»

Предыдущая статьяПорошенка «засікли» в Іспанії без охорони — ЗМІ
Следующая статьяСкандального Стоянова уволили из прокуратуры