Фото - Интернет

Чотири роки тому у Черкаській області викрали, а згодом вбили журналіста Василя Сергієнка. І хоч правоохоронні органи включилися у розслідування майже одразу – перші затримані за підозрою у вбивстві з’явилися майже за півтора роки. Друзі й колеги убитого переконані – вбивство було замовним, а сам замовник злочину нібито сидить у будівлі Верховної Ради. Втім, здається, слідство на такі заяви реагувало не надто активно. Не кращою виявилися ситуація і з судами – за весь цей час провадження щодо вбивства журналіста починали розглядати кілька разів, однак до логічного завершення, себто вироку, справа так і не дійшла. А частина підозрюваних опинилася на волі попри обурення громадськості. Часом навіть за допомогою підпалених шин. Врешті, за кілька років ходіння по колу провадження опинилося там, де було від самого початку – на етапі підготовчих засідань, — пише INSIDER.

Чек, «Пріора» і підпал

Василя Сергієнка називають одним із лідерів Самооборони Черкащини. Після перемоги Революції гідності і втечі Віктора Януковича він разом із колегами займався «народною люстрацією», зокрема – домагався звільнення начебто підконтрольних місцевому народному депутату редакторів газет. Разом із тим, він збирав матеріали щодо незаконної діяльності колишнього очільника області Сергія Тулуба. І народного депутата — колишнього «регіонала» Геннадія Бобова. Журналіст планував поїздку в Київ, де нібито мав отримати певну інформацію, яка могла лягти в основу його матеріалу. Однак, бодай про її суть убитий не говорив нікому. Відомо тільки, що він аналізував землі запасу, які начебто уже згаданий Бобов використовував для своїх потреб. Матеріал він підготувати не встиг: журналіста викрали із власного подвір’я у Корсунь-Шевченківському ввечері 4 квітня.

Слідство встановило, що близько 21:00 Сергієнко вийшов закрити ворота на подвір’я. Тут його вже чекали. Чоловік отримав перший удар в голову. Він намагався дістатися до будинку, однак викрадачі його наздогнали і завдали другого удару. На шум та крики вийшла 87-річна (на той час) мати журналіста. Вона побачила невідомих із закритими обличчями і сина в крові. Вона намагалася вмовити викрадачів відпустити сина, але марно. Ті мовчки потягли Сергієнка до сірого автомобіля «Лада Пріора». Мати ж, відійшовши від шоку, повідомила про викрадення дружині і друзям журналіста. Пошуки викраденого почалися одразу.

Василь Сергієнко

Оскільки у Сергієнка виникали конфлікти з депутатом Бобовим, активісти почали шукати чоловіка поруч із землями й об’єктами, які пов’язували з нардепом. На одній з автозаправок, відносно неподалік готельного комплексу «Модус» (власність ТОВ «Панда», засновниками якого у свою чергу є сім’я Бобових) знайшли сліди крові. За версією слідства тут Сергієнка передали убивцям в інше авто. Згодом на одному з поворотів із траси до лісу пошукова група побачила сліди шин. За кілька сотень метрів знайшли свіжонакопану землю. Міліція очепила територію, правоохоронці знайшли тіло Василя. Під час судмедекспертизи на тілі виявили 19 колото-різаних ран і переломи кісток. Разом із тим, поруч із ямою знайшли товарний чек з одного із будівельних гіпермаркетів: купували кілька метрів канату, дві пари рукавичок і лопату. Правоохоронці встигли отримати у магазині відеозаписи, провели експертизу, встановили підозрюваних. Отримали дозвіл на негласні слідчо-розшукові дії.

Частину підозрюваних затримали майже через півтора роки – у 2016-му. Вони нібито мали завдання розправитися із фермером з Черкащини на прізвище Приходько, який, за словами місцевих активістів, вів відмінну від Бобова політику щодо землі: укладав договори із власниками земельних паїв за реальні гроші. Під час одного із судових засідань Приходько заявив: директор фірми «Панда» нібито у приватній розмові зізнався, що наказ знищити його техніку віддавав саме Бобов. Підозрювані приїхали палити техніку фермера на сірій «Ладі Пріорі». Тій самій, в якій у 2014-му вони викрадали журналіста Сергієнка. Це підтвердив ДНК-аналіз слідів крові, які виявили в авто. Під час обшуку в автомобілі знайшли каністри з бензином та гранати. Правоохоронці конфіскували «Ладу» і затримали кількох підозрюваних у викраденні і вбивстві Сергієнка. Це були Віктор Горбенко, Валентин Завражин та Володимир Воронков. Їм від початку інкримінували викрадення людини і вбивство. Справа пішла до суду в Черкаси і слухалася там впродовж 2016-2017 років.

Три суди і все спочатку

Попри те, що слідство затримало можливих виконавців злочину, про персону замовника, якщо такий був, не говорили. Ім’я Геннадія Бобова, на якого вказували місцеві активісти, фігурувало лише в історії зі спробою підпалу фермерської техніки. В суді ж опинилося провадження лише щодо виконавців злочину. І суд майже встиг його розглянути.

«Ми слухали справу в суді у Черкасах. Встигли допитати свідків і потерпілих. Почалося дослідження слідчих експериментів. Зокрема – НСРД щодо підозрюваних. І в цей момент заступника голови суду, який розглядав провадження, відстороняють. Бо він був суддею Майдану і 2014-го виносив рішення про взяття активістів під варту. Так, ми дослідили частину матеріалів, але вони були втрачені. Власне, суд міг би встигнути довести справу до кінця, але…», – говорить адвокат родини Сергієнка Євгенія Закревська.

В цей час у слідства було ще одне провадження – щодо розшуку іншої частини підозрюваних. Як виявилося, у правоохоронців не було фактового провадження (тобто кримінального провадження, відкритого за самим фактом злочину), яке б дозволяло доводити замовний характер злочину. В результаті, з Черкащини провадження забрали до Києва – у Генпрокуратуру. Якщо бути точнішим – у Департамент спеціальних розслідувань, який займається розслідуваннями злочинів, скоєних під час Революції гідності. З’явилося фактове провадження.

До всього, затримали ще одного підозрюваного у викраденні Сергієнка – Романа Недибалюка. Ще трохи пізніше, 17 травня 2017-го, правоохоронці затримали підозрюваного в організації злочину – Вадима Мельника. Його пов’язують безпосередньо із нардепом Бобовим. Зокрема, він нібито працював у начальником служби охорони нардепа. Наприклад, генеральний прокурор Юрій Луценко на своїй сторінці у Facebook писав: «Сьогодні співробітниками Черкаського ГУНП, за процесуального керівництва облпрокуратури під час проведення комплексу слідчих та оперативно-розшукових заходів у м Києві затримано підозрюваного в організації резонансного вбивства журналіста Сергієнка В.М… Затриманим є гр. Мельник В.А., який в 2014 р працював начальником охорони одного з народних депутатів, а після затримання виконавців убивства тривалий час переховувався від слідства і перебував у розшуку».

засідання по завтриманому Мельнику в апеляційному суді

Поки в суді провадження перебувало у підвішеному стані, слідчі завершили розслідування щодо нових затриманих і вони також опинилися на лаві підсудних разом із своїми «колегами». Саме у Черкасах суд спромігся сформувати нову колегію. Однак далі почалися проблеми. У підсудних з різною періодичністю змінювалися адвокати, що «завісило» розгляд провадження ще десь на півроку. Потім була серія відводів, зокрема і прокурорам. Також двічі зривалося засідання, в якому мала давати свідчення мати убитого Сергієнка. Зважаючи на тяжкий стан здоров’я, вона не могла приїхати до Черкас, тож була присутня в суді у відеоконференції. І її називають чи не основним свідком, адже вона була фактичним очевидцем злочину. А вже 2018-го суд у повному складі відвели. Тобто судове засідання щодо вбивства Сергієнка має починатися із самого початку: автоматичного розподілу, формування судової колегії, підготовчих засідань і зачитування обвинувального акту. Потім необхідно буде допитати тих самих свідків і потерпілих, знову дослідити матеріали провадження.

«Відбувається новий розподіл провадження. Це черкаський суд. Бобов із цього регіону, він має великий вплив. І раптом так сталося, що коли був авторозподіл, всі вільні судді пішли або у відпустку, або на лікарняний. Хоча й не можна було сказати, що суддів не лишилося зовсім, але справу відправили в апеляцію для зміни підсудності. Апеляція повернула справу назад. Але черкаський суд знову послав її в апеляцію. Обрали інший суд, але там не змогли утворити колегію. Справа знову поїхала в апеляцію. Завершувалися терміни запобіжних заходів. Справу прийняв суд міста Тальне Черкаської області. Там змогли сформувати колегію. Провели підготовче засідання. Але не змогли із ним закінчити, бо частина учасників процесу – деякі адвокати й підозрювані, не з’явилися», – розповідає Закревська.

На додачу, перед відводом черкаський суд змінив запобіжний захід підозрюваному Завражину, якому інкримінували викрадення з тяжкими наслідками. Він вийшов на свободу під заставу. Доля ще двох фігурантів невідома. Так, Валерій Федоров, другий підозрюваний в убивстві, нині перебуває в розшуку. За версією черкаських журналістів, після убивства Сергієнка поплічники ліквідували і Федорова. В той же час, адвокат Закревська зазначає: судячи зі свідчень підозрюваних, з’явилася тенденція до збільшення відповідальності саме зниклого Федорова. Суд Тального, між тим, поки не спромігся призначити дату наступного засідання у справі. Причина банальна: один із суддів нібито на лікарняному.

А замовник хто?

Імені потенційного замовника у вбивстві Сергієнка поки не називають. Черкаські ж активісти активно вказують на Бобова. Саме ж прізвище уже фігурувало в судовому засіданні в епізоді з підпалом техніки фермера. Допомогти б могли слідчі дії щодо нардепа, але без дозволу Верховної Ради це доволі проблематично. Про це прямо говорить закон України «Про статус народного депутата». Шанс отримати такий дозвіл у прокуратури був.

Так, влітку 2017 року Генпрокуратура подає до Верховної Ради клопотання про зняття з Бобова недоторканності. Йому інкримінували ч.3 ст. 212 (несплата податків) та ст. 366-1 (брехня в декларації). Але Бобов сплачує борг. Генпрокурор Луценко показує у соцмережах фотографії платіжок і заявляє: подання до парламенту про притягнення Бобова до відповідальності відкликано.

«Луценко не мав права це робити. Сплата боргу не звільняє від відповідальності за брехню в декларації. І вирішувати питання щодо цього мав суд. Так само, як він мав вирішувати питання щодо зняття відповідальності. А це може відбутися лише після притягнення до відповідальності. Для чого був потрібний дозвіл Верховної Ради», – пояснює ситуацію Закревська.

Що ж до мотивів – то чи не найбільш вірогідним черкаські активісти називають нібито розслідування Сергієнка щодо потенційних оборудок Бобова із землею. До всього, він нібито мав інсайд у земельному кадастрі, однак нині важко зрозуміти, якого роду була ця інформація.

нардеп Бобов

Разом із тим, активісти зазначають – після втечі Януковича у Черкасах, як і в інших містах, відбувалися спроби взяти місцеву Самооброну під контроль. Одним з таких «охочих» вони називають все того ж колишнього регіонала Бобова. Нібито він приїжджав на збори і намагався втертися до них у довіру. Однак його прогнав Сергієнко, який був затятим противником Бобова. До всього, убитий журналіст підіймав питання про позбавлення нардепа звання Героя України (отримав у листопаді 2009 за заслуги у розвитку агропромислового комплексу). Також, як переконують активісти, він відбив у Бобова одну із комунальних газет у Корсунь-Шевченківському, яка була «бойовим листком» Бобова. Сергієнко оновив команду і почав перетворювати видання на реальне ЗМІ, в якому, зокрема, лунала критика на адресу можновладців.

Врешті, до убивства на замовлення могли призвести усі вищезгадані чинники. Однак ці версії лишаються просто версіями, адже поки не оприлюднено фактів і доказів, які неспростовно доводять причетність Геннадія Бобова до смерті журналіста. В той же час, багато залежить і від суду Тального, в якому на лаві підсудних, якщо не відбудеться змін, мають опинитися ті ж підозрювані у викраденні, вбивстві, організації злочину та спробі підпалу техніки: Володимир Воронков, Віктор Горбенко, Валентин Завражин, Максим Русін, Роман Недибалюк та Вадим Мельник. Ще двоє – Валерій Федоров (підозрюється у вбивстві) та Андрій Іносов (підозрюється у викраденні) перебувають в розшуку.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

ИСТОЧНИКІнсайдер
Предыдущая статьяКаждый 12-й украинец сейчас в России – Климкин
Следующая статьяУгнанный два года назад автомобиль нардепа от БПП нашли в Грузии